چگونگی پیکربندی DVR خود را برای دسترسی از راه دور

چگونگی پیکربندی DVR خود را برای دسترسی از راه دور

در این مقاله به تفصیل نحوه برنامه ریزی DVR ، روتر و رایانه برای دسترسی به DVR جدید خود از اینترنت توضیح خواهم داد.

 

اضافه کردن یک دستگاه شبکه به شبکه خانگی شما نیاز به تغییر یا اصلاح برخی آدرسهای IP دارد. روشهای زیادی برای دستیابی به این کار وجود دارد ، و من چند مرحله ساده برای به کار بردن و اجرای DVR شما را به شما نشان خواهم داد. اما ابتدا ، اجازه دهید نگاهی به برخی از حالات یک شبکه خانگی / اداری بیندازیم:

 

 

شبکه خانگی

شبکه اداری

با تجزیه و تحلیل هر دو سناریو ، هر یک از نظر چگونگی اتصال دستگاه ها به شبکه ، شبیه به هم هستند. در شبکه های اداری گاهی اوقات چاپگرهای مشترک یا حتی تلفنهای IP (Voice over IP) را پیدا خواهید کرد که از آدرسهای IP استفاده می کنند.

حال هنگام اضافه کردن دوربین های DVR / NVR یا حتی دوربین های IP ، باید به آدرس های IP که توسط دستگاه های دیگر در آن شبکه استفاده می شود ، توجه جدی داشته باشید. این امر به این دلیل است که اگر آدرس IP را به دوربین DVR ، NVR یا IP اختصاص دهید که قبلاً توسط رایانه (سیمی سخت یا بی سیم) ، چاپگر یا حتی یک وسیله دستی بی سیم اختصاص داده می شود ، دچار تصادف می شوید. به شبکه خود دسترسی پیدا خواهید کرد. در مرحله بعدی به شما نشان می دهم که چگونه می توانید آدرس IP را برای استفاده در دستگاه ضبط ویدیوی دیجیتال خود در دسترس قرار دهید.

قبل از اتصال DVR خود به شبکه ، به دفترچه راهنما واحد مراجعه کنید ، یا با ما تماس بگیرید. به طور پیش فرض همه ضبط کننده های دوربین مدار بسته و دوربین های IP ما آدرس IP یکسان دارند. آدرس IP پیش فرض آنها 192.168.1.108 است.

ابتدا ، شما باید طرح شبکه خود را مرور کنید تا مشخص کنید DVR یا IPC (دوربین IP) شما در همان طرح شبکه با شبکه خانگی/ اداری  شما قرار دارد. چند روش برای شناسایی شبکه شما با مراجعه به “فرمان سریع” یا “Command” در رایانه شخصی ویندوز شما وجود دارد. اگر از MAC (Apple) استفاده می کنید می توانید از برنامه “Terminal” استفاده کنید. مثالهای زیر را ببینید:

 

روش ویندوز

نکته : اگز شما از ویندوز اکس پی یا سون استفاده میکنید , روی استارت یا علامت پنجره کلیک کنید

 

بعد روی “run” کلیک کنید و حروف cmd را بدون فاصله وارد کنیدبعدصفحهزیررامشاهده می کنید

“ipconfig / all” را تایپ کنید و صفحه بدست آمده از این قرار است:

همانطور که می بینید من به طرح آدرس IP اشاره کردم که شبکه من دارد. این کاملاً شبیه به همان طرح IP پیش فرض ضبط کننده فیلم دیجیتال است.

Apple (MAC) روش

برای کاربران اپل ، به گوشه سمت راست و بالای صفحه بروید

و کلمه “ترمینال” را بدون نقل قول و “بازگشت” تایپ کنید. یا بر روی کلید Command کنار کلید “Alt” و نوار فضا کلیک کنید تا تصویر فوق ظاهر شود. “پایانه” را بدون نقل قول تایپ کنید و یک پنجره مانند تصویر زیر نشان داده می شود:

 

در این صفحه می توانید “ifconfig” را تایپ کنید و نتیجه چیزی شبیه به این را نشان می دهد:

در این صفحه می توانید آدرس IP رایانه من را مشاهده کنید. اگر آدرس IP پیش فرض DVR را همانطور که قبلاً ذکر کردم دقت کنید ، شبکه من در این طرح از 192.168.1.XXX قرار می گیرد ، زیرا سه شماره اول همان آدرس پیش فرض DVR است.

همچنین می توانید با کلیک روی “آرم اپل” در گوشه سمت چپ بالای صفحه ، به تنظیمات سیستم بروید. به عکس زیر نگاهی بیندازید:

 

بعد از باز شدن پنجره تنظیمات سیستم ، روی “شبکه” کلیک کنید ، بسته به نحوه اتصال به شبکه خود روی “اترنت” یا “Wi-Fi” کلیک کنید و اطلاعات مربوط به آدرس IP ، ماسک زیر شبکه و روتر (دروازه) نمایش داده می شود. درون صفحه

 

 

اکنون که طرح IP شبکه خود را می دانیم ، می توانیم تشخیص دهیم که از چه آدرس IP می توانیم برای تجهیزات شما استفاده کنیم. روترها معمولاً آدرس IP را به صورت خودکار در شبکه اختصاص می دهند. این ویژگی (DHCP) نامیده می شود. یک سرور DHCP آدرسهای IP را از طیف وسیعی از اعداد توزیع می کند ، و این سری از اعداد را به هر دستگاه متصل به سیم یا بی سیم متصل به این دستگاه ها می دهد. این اعداد به صورت گاهشمار داده می شوند. به طور معمول روترها دامنه 255 آدرس IP دارند (منهای 2 که در شبکه محفوظ است) که می توانند در شبکه توزیع شوند ، بنابراین نگران نباشید. تعداد زیادی IP خواهید داشت که می توانید برای DVR خود استفاده کنید.

برای اینکه دریابید که یک آدرس IP در شبکه شما توسط دستگاه دیگری مورد استفاده قرار نگرفته است ، می توانید آدرس IP را در RUN>CMD خود “پینگ کنید” و ببینید که آیا پاسخی دریافت می کنید یا خیر.

برای انجام این کار بر روی دستگاه ویندوز یا رایانه اپل ، “Command Prompt” یا “terminal” را باز کرده و کلمه “ping” را بدون نقل قول ، تایپ کنید و به دنبال آن یک فاصله بدهید و بعد از آن آدرس IP که برای DVR خود در نظر گرفته اید وارد کنید . (مثال: پینگ 192.168.1.200). اگر بعد از اجرای آن فرمان پاسخی دریافت کنید ، نتیجه چیزی شبیه به تصویر زیر خواهد بود:

 

 

همانطور که می بینید نتیجه نشان می دهد که 192.168.1.200 به دستگاهی در شبکه من اختصاص داده شده است ، بنابراین نمی توانم از آن آدرس IP در DVR استفاده کنم. بیایید یک مورد دیگر را امتحان کنید ، در این مورد 192.168.1.120. نتایج موجود در تصویر زیر را مشاهده کنید:

 

 

 

اگر توجه داشته باشید ، هر دو عکس در هنگام تلاش برای پینگ 192.168.1.120 پاسخی نشان نمی دهند. این بدان معنی است که هیچ چیزی در شبکه من با آن آدرس IP وجود ندارد. بنابراین می توانم آن را به DVR خود اختصاص دهم ، یا اگر همان مراحل را انجام دادید به طور پیش فرض DVR در حالی که DVR به شبکه وصل نشده است و شما همان نتیجه عکس را در بالا می گیرید ، پس می توانید با خیال راحت IP DVR را ترک کنید. آدرس اتصال همانطور که هست ، برای اتصال DVR روی روتر یا سوئیچ خود ایمن است.

قدم بعدی اطمینان از این است که می توانید آدرس IP پیش فرض DVR (192.168.1.108) را پس از اتصال DVR به شبکه پینگ کنید. اگر پاسخی دریافت کردید ، خوب است که برای باز کردن درگاه ها روی روتر خود حرکت کنید تا DVR از راه دور قابل دسترسی باشد. برای این کار باید برخی از پورت ها را در روتر خود باز کنید ، این کار از طریق یک مرورگر وب انجام می شود.

 

هر مرورگری که مورد نظر شما است را باز کنید و در نوار آدرس آدرس IP روتر / دروازه خود را تایپ کنید.

بسیاری از تولید کنندگان دستگاه های شبکه یک آدرس IP پیش فرض دارند که می توانید برای دسترسی به تنظیمات آنها و پیکربندی برخی از ویژگی ها استفاده کنید. به عنوان مثال روترهای Linksys (که به عنوان Cisco شناخته می شوند) از آدرسهای IP پیش فرض 192.168.1.1 استفاده می کنند ، سایر تولید کنندگان از 192.168.1.254 استفاده می کنند. این اطلاعات را می توانید با شناسایی طرح شبکه خود مانند قبل از شما نشان دهم. در مورد من IP پیش فرض دروازه من 192.168.1.1 است. برای دسترسی به DVR خود ، تصاویر زیر را دنبال کنید. توجه: هر سازنده دارای رابط متفاوتی است. این مثال در روتر بی سیم Linksys (Cisco) انجام می شود. این لینک (Port Portwarding – How-To) به شما کمک می کند تا رابط روتر خود را بفهمید و توضیح خواهد داد که تنظیمات مورد نیاز برای تغییر یا باز کردن پورت ها در کجا قرار دارد.

 

محل نوشتن آدرس آی پی

صفحه ورود روتر (برای دستیابی به نام کاربری و رمزعبور روتر) با راهنمای کارخانه سازنده خود مشورت کنید) نام کاربری پیش فرض Linksys / Cisco admin/ رمز عبور است

 

 

 

 

 

 

نرم افزار و بازی/Port Forwarding Page

 

 

 

 

Port Range Forwarding

محدوده پورت فورواردینگ برای انتقال تصویر

 

 

 

 

 

 

 

اطلاعات DVR خود را مانند این وارد کنید و تنظیمات را ذخیره کنید

 

 

 

 

 

 

تنظیمات انتقال تصویر دی وی آر روی اینترنت با مودم های : هوآوی ، ایرانسل ، همراه اول ، مبین نت و مودم های متفرقه

بعد از موفقیت در ذخیره شدن تنظیمات ، می توانید به این سایت www.canyouseeme.org بروید تا در صورت موفقیت آمیز بودن درگاه ها را آزمایش کنید. به عکس زیر نگاهی بیندازید:

 

 

 

همانطور که می بینید ، من درگاه 37777 را آزمایش می کنم. نتیجه می گوید موفقیت آمیز ! این بدان معنی است که پورت به درستی انتقال داده شده است به درگاه DVR TCP منتقل شده است. برای تست درگاه HTTP DVR می توانید همین مراحل را انجام دهید.

همچنین توجه داشته باشید که 2 پورت من در روتر خودم ، 37777 و 88 وجود دارد. اگرچه 37777 یکی از درگاه های پیش فرض DVR است ، 88 نیست.

 

به ادامه تصاویر نگاهی بندازید

 

 

 

 

در این تصویر می توانید تنظیمات پیش فرض شبکه دی وی آر خود را مشاهده کنید. ترک این درگاه به صورت پیش فرض ایده خوبی نیست. بسیاری از ارائه دهندگان خدمات اینترنتی (ISP) این درگاه را برای اتصالهای ورودی مسدود می کنند. آنها این کار را انجام می دهند
طراحی ، به عنوان یک مرورگر وب انتظار میرود که صفحات به طور پیش فرض در پورت 80 سرو شوند. توصیه می کنیم این پورت را به 88 یا 8080 تغییر دهید تا از دسترسی خارجی به DVR و مشکلات جلوگیری کنید.

آخرین مرحله اتصال از طریق رایانه به DVR است. برای این کار باید برخی تنظیمات را در مرورگر وب خود تغییر دهید (ترجیحاً اینترنت اکسپلورر).

ابتدا به ابزارها> گزینه های اینترنت> زبانه امنیتی> سطح سفارشی بروید. به این مراحل زیر نگاهی بیندازید:

به انگلیسی:
Tools > Internet Options > Security Tab > Custom Level

 

 

 

 

 

 

 

روی ok کلیک کنید و بعد appky را بزنید :

در مرحله بعدی ، برای دسترسی به رابط DVR ، در مرورگر وب خود اطلاعات زیر را وارد کنید:

 

 

یک پنجره پا آپ نشان داده خواهد شد:

 

یک پنجره پا آپ دیگر با کلیک روی ok نشان داده خواهد شد:

 

 

 

 

 

 

بعد از چند ثانیه سرویس وب شما روی صفحه نمایش شما نمایش داده می شود:

 

 

 

 

 

از این صفحه می توانید نام کاربری و رمزعبور پیش فرض را که به DVR اختصاص داده شده تایپ کنید. نام کاربری پیش فرض Admin و رمز عبور نیز Admin است. روی ورود کلیک کنید ، سپس صفحه سرویس وب خود را مشاهده خواهید کرد.

 

 

 

برای دسترسی به DVR از خارج از یا داخل شبکه ، مراحل یکسان خواهند بود اما آدرس IP آدرس IP خارجی شما خواهد بود. می توانید با مراجعه به www.canyouseeme.org از همان شبکه ای که DVR در آن قرار دارد ، آدرس IP خارجی خود را پیدا کنید. اطمینان حاصل کنید که به عنوان DVR در داخل محل نیستید ، به DVR دسترسی دارید ، به این دلیل که بسیاری از روترها به شما اجازه نمی دهند با استفاده از آدرس IP خارجی به دستگاه های داخلی از داخل شبکه دسترسی پیدا کنید.

امیدوارم این مراحل شما را از طریق تنظیم دستگاه های شبکه و DVR برای دسترسی از راه دور راهنمایی کند.

 

نویسنده مهندس محمد فرنام

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *