مزایای دوربین مدار بسته OSD منو دار

مزایای دوربین مدار بسته OSD (منو دار)

بسیاری سوال های زیادی میپرسند تا زمانی که در جستجوی سیستم دوربین های امنیتی کامل برای محافظت از خانه و یا کسب و کار خود دارند . “چه نوع دوربینی را باید دریافت کنم؟”، ” بهترین دوربین امنیتی برای خانه من کدام است؟”، “تفاوت بین دوربین ها شما در چه هستند؟” این ها همه سوال هایی هستند که شما ممکن است یک بار بپرسید و یا هنگامی که قصد خرید یک دوربین دیگر برای سیستم نظارتی جدید خود بخرید .

بسیاری از انواع مختلف از دوربین مدار بسته وجود دارد که معمولا با ویژگی های مختلف از هم جدا می شوند و در بازار امروز مجموعه ای از سخت افزار ها وجود دارد. برخی از محبوب ترین انواع دوربین های امنیتی عبارتند از دوربین های لنز ثابت، دوربین چند کانونی، دوربین های پان زوم شیب (PTZ)، دوربین های بی سیم، دوربین های گنبد یا دام و بولت (گلوله) ، دوربین مدار بسته مخفی، و 360 دوربین. همه از این نوع دوربین های مختلف می توانید با یا بدون OSD ساخته شده است.

OSD مخفف نمایش روی صفحه است . این منوی یکپارچه روی صفحه است که می توانید در دوربین ببنید و به تغییر توابع آن که نحوه اثر آن روی دوربین برای پردازش یک تصویر است. دوربین های استاتیک بدون OSD هستند -بنابراین یک دوربین است که فقط یک که با اتصال شروع به کار میکند . شما می توانید این دوربین را نصب کنید و یک بار آنها برای وصل، تنظیم میشوند . با این حال، اگر شما در حال اشاره این دوربین به یک پنجره یا در یک منطقه با روشنایی که با عث مشکلات نوری می شود قرار دهید با توجه به شرایط دوربین که می بیند، این  یک مسئله خواهد بود و می تواند ارائه دوربین معمولی ثابت بی فایده باشد . این جایی است که دوربین OSDمی آید. این یک گروه از تنظیمات است که شما می توانید در چیپ ست های دوربین به رفع بسیاری از این نوع از مسائل بپردازید. هنگامی که شما به یک منوی دوربین OSD دسترسی دارید می توانید توابع مانند قرار گرفتن در معرض نور ، ACG، سطح جنس ، سرعت شاتر، تعادل رنگ سفید، برگشت جبران سازی نور، و بسیاری دیگر را تغییر دهید.

 

یک نمونه از صفحه دوربین های منو دار :

امروزه، فقط هر فروشنده دوربین های امنیتی دوربین های مدار بسته که سرویس ارائه میدهند با OSD یکپارچه ارائه میشود . از DSP (پردازشگر دیجیتال سیگنال) که داخل دوربین است تعیین خواهد کرد چه نوع تنظیمات شامل دوربین شما می شود که امکان تغییر دارند. DSP یک تراشه در داخل دوربین است که تمام اطلاعات که از چیپ CCD آید را میگیرد و آنها را به فریم های ویدئویی میدهد . DSP نیز این توابع را پردازش میکند و نوع DSP ها در یک دوربین باعث می شود تفاوت زیادی در کیفیت تصاویر شما ایجاد شود و شما تصاویر تولیدی دوربین را خواهید دید .

 

پردازش سیگنال در دوربین های امنیتی در مارک ها و نسخه های مختلف آمده است. یکی از آنهایی که بهتر است در دوربین های امنیتی ما ارائه شده و توسط سونی ساخته شده است. پردازنده سیگنال سری EFFIO تولید با وضوح بالا و باز تولید رنگ در دوربین های امنیتی است و تقریبا به استاندارد تبدیل شده زمانی که آن را به DSP که ارائه قابلیت OSD باشد ارائه میدهد . EFFIO مخفف “ویژگی های پیشرفته و زیبا پردازشگر تصویر است.” نسخه های مختلف و تعداد کمی از مجموعه تراشه EFFIO وجود دارد که شامل “EFFIO”، “EFFIO-P”، “EFFIO-S”، و پیشرفته “EFFIO-E”. هر نسخه از EFFIO شما را با مجموعه ای متفاوت از ویژگی های آن ارائه  میدهد که برای طیف های مختلف از برنامه های کاربردی در دوربین های امنیتی خود است که می توان در نصب از آنها استفاده کرد .

در اینجا برخی از تنظیمات که شما قادر به دسترسی به آنها هستید با چیپ ست EFFIO همراه است که با برخی از اطلاعات در مورد آنچه آنها قادر به افزایش است:

 

 

ATR در دوربین مدار بسته 

ATR مخفف تولید مثل تن تطبیقی است . این تابع به شما توانایی برای جبران و بهبود کنتراست را میدهد از اقلام که در شرایط از دست داده شده که در آن شما میتوانید یک منطقه واقعا روشن در تصویر را همراه با منطقه بسیار تاریک ببینید .

اتفاقی که می افتد برای دوربین گیج کنند است و آن این است که دوربین  در تلاش خواهد بود تا برای هر دو حوزه ای تی آر را جبران کند و آن قادر برای رسیدگی به هر دو ساخته شده است. با ATR را فعال شده ، در منطقه که در مقابل آن نور بیش از حد تابیده باشد و آن را تبدیل به مقدار کمی پایین تر در کنتراست میکند و روشنایی به طوری است که تصویر قابل تشخیص است. منطقه دیگر تصویر که بیش از حد تاریک است را تبدیل به یک محل با روشنی کمی میکند به طوری که شما می توانید جزئیات بهتر در هر چیزی که در ابتدا بسیار تاریک برای دیدن است را ببینید. این می تواند تبدیل به موقعیتی فوق العاده کاربردی در شرایط مفید باشد که در آن یک دوربین شما اشاره میکند در محیطی که یک پنجره یا یک درب و نور خورشید در مقابل شما وجود دارد و شما را از قادر به دیدن هر چیز دیگری در اتاق منع میکند .

 

نمونه ای از استفاده ATR در محیط :

 

 

 

DNR در دوربین مدار بسته

DNR مخفف کاهش نویز دیجیتال است. نویز تصویر نکته برجسته ای است که در بعضی از دوربین های فیلمبرداری مشاهده خواهید کرد. این معمولاً با نوعی دخالت در سیگنال ویدیویی ایجاد می شود. چند نکته که می تواند باعث ایجاد این نوع نویز شود ، نور کم ، گرما ، دخالت برق و حتی الگوریتم های دستگاه است. با فعال کردن DNR با استفاده از فیلتری که باعث می شود ویدیوی شما واضح تر به نظر برسد ، نویزی از تصویر شما خارج می شود می تواند اندازه حجم ویدیوی شما را کاهش دهد.

یک 2D فیلتر کاهش دهنده نویز کاهش نویز در ویدئو پیدا شده است به دلیل نور کم کمک خواهد کرد. با این حال، گاهی اوقات این فیلتر را می توان با حرکت در ویدئو های خود را که مسیرهای پیاده روی تار در حال حرکت هر چیزی را ایجاد خواهد اشتباه گرفته شود.

یک فیلتر کاهش نویز 2D به کاهش نویز موجود در فیلم به دلیل کمبود نور کمک می کند. با این وجود ، گاهی اوقات این فیلتر با حرکت در فیلم شما اشتباه گرفته می شود که باعث ایجاد مسیرهای مبهم در هر حرکت می شود.

فیلتر سه بعدی این مزیت را دارد که می تواند نویز را در ویدیو بدون حرکت زیاد و همچنین ویدئویی که دارای اشیاء متحرک در تصویر است ، کاهش دهد.

 

نمونه ای از کاهش دیجیتال نویز در تصویر :

 Privacy Mask در دوربین مدار بسته 

 

نقاب حریم خصوصی یک ویژگی عالی برای مسدود کردن موارد خاصی است که نمی خواهید منطقه ای را در ویدیوی خود نشان دهید. بعضی مواقع وجود دارد که شما نمی خواهید هنگام دسترسی به سیستم امنیتی خود ، یک منطقه را ضبط یا مشاهده کنید و حتی اگر ضبط کننده فیلم دیجیتال (DVR) شما توانایی اضافه کردن ماسک حریم خصوصی را نداشته باشد ، OSD در بعضی از دوربین ها وجود دارد. این ویژگی این امر می تواند زمانی مفید باشد که دوربینی در جهت حمام داشته باشید. با فعال کردن حریم خصوصی ماسک ، می توانید در صورت باز شدن درب در خانه ، یک مانع را بر روی درب قرار دهید که در آن سیاه سیاه خواهد شد ، هیچ کس قادر نخواهد بود از طریق ماسک گذاشتن بر تصویر ، داخل حمام را مشاهده کند. یکی دیگر از شرایطی که نقض حریم خصوصی به شما کمک می کند ، در دستگاه خودپرداز بانک است. شما قادر خواهید بود یک ماسک را بر روی دکمه ها تنظیم کنید به طوری که

شخصی که دوربین های نظارتی را مشاهده می کند ، قادر به دیدن کد پین شما در هنگام تایپ کردن در صفحه کلید نیست. اگر یک سیستم امنیتی در اطراف خانه خود دارید ، یک همسایه ممکن است از شما بخواهد که ویدیویی از خانه او در سیستم خود نداشته باشید.

برای مسدود کردن کل خانه آنها می توانید یک ماسک ایجاد کنید. البته بسیاری از موقعیت های دیگر وجود دارد که ممکن است این ویژگی برای شما مفید باشد. هر برنامه متفاوت است. برخی از دوربین ها این امکان را دارند که از نقض حریم خصوصی چند ضلعی برخلاف پوشش استاندارد استفاده کنند. این نوع پیشرفته از ماسک به شما این امکان را می دهد که به جای اینکه فقط مربع روی یک تصویر بکشید ، ماسک افقی ایجاد کنید. ماسک چند ضلعی به طور قطع امکان انعطاف پذیری بیشتری را در آنچه مانع آن شده اید فراهم می کند.

 

نمونه ای از ماسک حریم خصوصی

 

 HLC در دوربین مدار بسته

یکی دیگر از ویژگی های جالب از OSD دوربین های امنیتی ویژگی HLC است. HLC مخفف سر حروف انگلیسی جبران سازی نور است. این تنظیم نیز به عنوان “کسوف ها ” نیز شناخته شده و بهبود تصاویر که توسط روشنایی جلو نور واقعا قوی به اجرا درخواهد آمد و کمک می کند. HLC با رنگ کردن هر بخشی از تصویر که بسیار پر نور است کار میکند و با سیاه کردن نقطه پر نور که در بخش های دیگر از این ویدئو به وضوح دیده می شود . این است که عمدتا برای مناطقی است که در آن اتومبیل چراغ های خود را و یا چراغ های ترمز را در جهت به دوربین به هنگام عبور کردن روشن میکنند . در حالی قادر به دیدن پشت یک منبع نور روشن خواهید شد که دوربین توانایی دیدن بهتر پلاک و حتی ساخت و مدل ماشین خواهید بود. بدون پرداخت غرامت چراغ جلو، نور روشن خواهد ماند مانند یک منطقه بزرگ از تماس بیش از حد که وقتی دوربین برای جبران روشنایی تلاش کند، این جلوی وضوح هرچیز پشت باریکه ای از نور را میگیرد .

 

نمونه ای از جبران نور چراغهای جلو:

 

 

کنترل نوردهی در معرض نور IR در دوربین مدار بسته

کنترل نور در معرض نور IR (مادون قرمز) یک ویژگی بسیار ساده برای توضیح است. بسیاری از دوربین های امنیتی اکنون به LED های IR مجهز شده اند. هنگامی که سنسور نور متوجه تاریک شدن شود دوربین برای دیدن در تاریکی مجهز میشود ، این LED ها

روشن می شوند. نور مادون قرمز برای چشم انسان قابل مشاهده نیست ، اما دوربین های امنیتی می توانند بدون هیچ مشکلی آن را ببینند . گاهی اوقات دوربین هایی برای نزدیک شدن به جسم مورد نظر برای گرفتن عکس نصب می شوند و نور IR بسیار روشن خواهد بود و مواردی را که باعث می شود بیش از حد در معرض دید قرار نگیرند . این کنترل نوردهی باعث افزایش بیش از حد در معرض دید می شود و کل تصویر را کمی ملایم تر و دیدن جزئیات آن آسان تر می کند.

 

نمونه ای از کنترل نوردهی IR:

 

WDR در دوربین مدار بسته

WDR مخفف Wide Dynamic Range است. این ممکن است یکی از پر کاربردترین و مورد استفاده ترین ویژگی در صنعت دوربین امنیتی هنگام بحث در مورد تنظیمات OSD باشد. Wide Dynamic Range به صورت دیجیتالی نوردهی یک تصویر را تنظیم می کند و به حفظ بهترین جزئیات در هر دو قسمت با سایه های زیاد و بخش های روشن و روشن از فیلم کمک می کند. هنگامی که شما تصویری با دو شدت روشنایی متفاوت دارید ، خشم گسترده پویا تنظیم مناسبی است که برای بهبود تصویری که دوربین شما در حال ضبط است میدهد . یکی از تفاوت های مهم بین WDR و ATR این است که WDR چندین کنتراست را با روشنایی مختلف به دست می آورد و سپس آنها را ترکیب می کند تا بهترین قسمت هر فریم را بدست آورند و یک قاب را با یک تصویر دقیق ایجاد میکند که دارای نور خنثی باشد. ATR تضادها و روشناییها را جبران می کند و به صورت دیجیتالی بخش های سایه ها و نور را تقویت می کند تا تصویر بهتری ارائه دهد.

 

نمونه ای از  Wide Dynamic Range:

G. تراز نور سفید یا WHITE BALANCE

معمولاً از تراز سفیدی برای بازیابی رنگ اصلی صحنه که با دوربین امنیتی شما فیلم برداری می شود ، استفاده می شود. با استفاده از تعادل رنگ سفید ، اطمینان حاصل می شود که هر چیزی که به چشم انسان سفیده به نظر برسد ، هنگام ضبط بر روی ضبط کننده ویدیوی دیجیتالی شما به این ترتیب باقی خواهد ماند. نوع روشنایی و جو در یک مکان می تواند بر نحوه نگاه سفید به دوربین نظارت تأثیر بگذارد. لامپهای رشته ای ، هالوژن ، فلورسنت و حتی خورشید می توانند طول موج های مختلفی تولید کنند که در نحوه مشاهده تراشه های موجود در دوربین ها رنگ سفید را تحت تأثیر قرار می دهد. بعضی از دوربین ها حتی گزینه AWB را دارند که Balancing Automatic White است. این ماده به طور خودکار مواردی را که ممکن است به دلیل انواع مختلف طول موج نوری از بین بروند ، برطرف کند. برخی از دوربین ها همچنین دارای ویژگی با عنوان ATW یا Auto Tracing White هستند که شبیه به تعادل رنگ سفید است. به طور خودکار رنگ را تنظیم می کند تا همیشه به آن برسد که در نواحی سفید هر فریم که توسط DSP دیجیتالی می شود ، سازگار باشد.

 

نمونه ای از White Balancing:

 

BLC در دوربین مدار بسته

BLC یا Back Light Compensation باعث افزایش نوردهی در ویدیوی شما می شود. بسیاری از اوقات تصویری خواهید داشت که به دلیل وجود  نوری که در پس زمینه درخشش می یابد خیلی کم نور به نظر می رسد. هنگامی که ویژگی BLC را فعال می کنید ، دوربین شما شروع به جبران تمام روشنایی پشت روشن می کند و باعث می شود تصویر شما نسبت به آنچه در واقع باید کم رنگ تر به نظر برسد. یکی از نقاط ضعف BLC هنگام عکسبرداری از یک شیء نسبت به چراغ روشن در پشت آن است. بعضی اوقات این ممکن است گیج شود و درست کار نکند. بهترین استفاده برای BLC زمانی است که شما یک دوربین به سمت درهای ورودی دارید. هنگامی که کسی از آن درب عبور می کند ، دوربین سعی خواهد کرد تا تابش نوری را که از آن و بدون آن می درخشد جبران کند ، متوجه خواهید شد که فرد به یک شبح تبدیل می شود و تمام جزئیات آنها در سایه گم می شود. بهترین راه برای شناسایی آن شخص فعال کردن این ویژگی است ، بنابراین در صورت لزوم نور را به طور صحیح جبران می کند.

 

نمونه ای از Back Light Compensation:

 

SLOW Shutter در دوربین مدار بسته

Slow Shutter گزینه ای در OSD شماست که به شما امکان می دهد سرعت شاتر دوربین خود را به کندتر از سرعت عادی تنظیم کنید. فایده این کار این است که در موقعیت های کم نور دوربین شما قادر به گرفتن نور بیشتری در حسگر خواهد بود و بدین ترتیب تصویری روشن تری را ضبط می کند. نکته منفی این است که با کم کردن سرعت شاتر شما دچار تاری حرکت خواهید شد بنابراین این ویژگی در ناحیه ای با حرکت زیاد مفید نیست.

 

نمونه ای از تصویر گرفته شده با slow shutter:

همانطور که می بینید ، در منوی OSD یک دوربین امنیتی ویژگی های بسیاری وجود دارد. بسیاری از ویژگی های دیگر وجود دارد که من در این مقاله ذکر نکرده ام. اگر به دنبال بهترین تصویر ممکن از سیستم نظارتی خود هستید ، توصیه می کنم دوربین هایی را تهیه کنید که دارای DSP یکپارچه هستند که یک منوی OSD غنی از ویژگی را ارائه می دهند. امروزه تعداد زیادی سیستم وجود دارد که ما از آنها به عنوان “ابزار تأیید جرم” یاد می کنیم. دلیل این امر این است که این سیستم ها به راحتی می توانند آنچه را که همراه با تمبر تاریخ و زمان اتفاق می افتد ، ضبط کنند ، با این حال ، این بسیار مناسب است.

جلب جزئیات کافی در این ویدئو برای گرفتن شخصی که مرتکب این جنایت شده دشوار است. بسیاری از این موارد را می توان به راحتی با خرید دوربین های امنیتی که به شما امکان پیکربندی ویژگی های صفحه نمایش را می دهد تنظیم کرد تا بتوانید بهترین تصویر دقیق را کسب و حل کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *