سیستم مدیریت ویدئو

سیستم مدیریت ویدئو

از ویکیپدیا، دانشنامه آزاد

یک سیستم مدیریت ویدئو، همچنین به عنوان نرم افزار مدیریت ویدیو و یا یک سرور مدیریت ویدیو شناخته می شود و جزء   اصلی یک سیستم دوربین امنیتی است که به طور کلی کارهای مهمی مانند :

 • ویدئو را از دوربین ها و سایر منابع جمع آوری می کند
 •  رابط کاربری برای هر دو حالت مشاهده ویدئو زنده، و دسترسی به ویدیو ضبط شده را فراهم می کند و ویدیو را به یک دستگاه ذخیره سازی ارسال می کند
 • وی ام اس می تواند جزء نرم افزاری ضبط ویدئویی بعد پردازش و ضبط ویدئویی دیجیتال در لحظه باشد، اما به طور کلی وی ام اس تمایل دارد که پیچیده تر شود و گزینه ها و قابلیت های بیشتری را از یک دستگاه ان وی آر آماده سازی و ارائه کند.

با توجه به پیشرفت های تکنولوژی، لازم است که بین ” وی ام اس ” و ویژگی های داخلی دوربین های امنیتی مبتنی بر شبکه مدرن تفاوت ایجاد شود. بسیاری از دوربین های شبکه مدرن قابلیت های داخلی را برای ضبط و بررسی ویدیو به طور مستقیم از طریق یک مرورگر وب و بدون استفاده از” وی ام اس ” ارائه می دهند. با این حال یک رابط وب داخلی دوربین به طور معمول برای خود دوربین منحصر به فرد است و به طور معمول قابلیت دسترسی مشترک در سایر دوربین های شبکه را ارائه نمی دهد.

محتویات

 

مجموع توانایی ها

تشخیص حرکت

پردازش توزیع شده

صوت

هشدار دیجیتال

کنترل دوربین پی تی زد یا اسپید دام

تشخیص و شناسایی پلاک ماشین

ضبط چندگانه دوربین های آنالوگ و اچ دی

ادغام نقطه فروش

از بین بردن انحراف دوربین چشم ماهی

ضبط تکی و پخش چندگانه

مجموع تواناییها

 

در صورت تمایل، یک سیستم ” وی ام اس “همچنین می تواند ویژگی ها و قابلیت های اضافی را ارائه دهد. میزان این قابلیت ها ممکن است بر چندین تکه محصول تقسیم شود، زیرا محصولات ” وی ام اس ” ارزان قیمت دارای ویژگی های کمتر هستند.

تشخیص حرکت

به جای اینکه به طور مداوم اطلاعات را ضبط کند، ” وی ام اس ” نیز ممکن است تشخیص حرکت را برای کاهش میزان داده های ضبط شده انجام دهد.

در سیستم های دوربین امنیتی پیشرفته آنالوگ، دوربین ها دستگاه های “ناپایداری” بودند که قادر به تولید یک سیگنال ویدئویی به طور مداوم بودند، و پردازش سیگنال های ویدئویی باید توسط ” وی ام اس ” ضبط شود. با دوربین های شبکه های مگاپیکسل مدرن، دوربین ها بسیار پیچیده هستند.

تشخیص حرکت در حال حاضر می تواند توزیع شود، به طوری که دوربین ها تشخیص حرکت خود را انجام می دهند و فقط وقتی که حرکت شناسایی می شود، ویدیو را ارسال می کند.

در عوض، تشخیص حرکت هنوز هم می تواند در سیستم ” وی ام اس ” رخ دهد. برخی از ” وی ام اس ” تشخیص حرکت را ندارند و به طور انحصاری بر روی آن در دوربین انجام می شود.

یک مشکل با دوربین های شبکه های مگاپیکسل مدرن، انواع استانداردها و انطباق صنعت با آن استانداردها است. اگر یک ” وی ام اس ” دارای تشخیص حرکت داخلی نیست و یک دوربین که تنها از طریق “آنویف” قابل دسترسی است، یک رابط کنترل حرکتی را نمایش نمی دهد و سازنده دوربین “ای پی آی ” متفاوتی را به نویسندگان ” وی ام اس “ارائه نمی دهد، پس تشخیص حرکت نمی شود حتی اگر دوربین از لحاظ تئوری توانایی آن را داشته باشد.

پردازش توزیع شده

برای سیستم دوربین امنیتی بسیار بزرگ و پیچیده ممکن است دوربین های زیادی وجود داشته باشند، پهنای باند شبکه بیش از حد، داده های بیش از حد برای تجزیه و تحلیل، و یا ذخیره سازی بیش از حد مورد نیاز برای یک دستگاه یک سرور برای رسیدگی به حجم کار.

در این حالت حجم کار بر روی چندین سرور سرور تقسیم می شود، هر کدام یک تکه از حجم کار کلی را مدیریت می کنند.

” وی ام اس ” یک رابط مدیریت واحد را فراهم می کند که مشتریان می توانند به منابع دوربین در همه سرورها دسترسی پیدا کنند و به نظر می رسد که آنها یک مجموعه ی یکپارچه و نه جدا از چندین منبع مستقل باشند.

این کارکرد ممکن است برای گزینه های محصول بالاتر یا گران تر وی ام اس “رزرو شده باشد و ممکن است از وی ام اس ”  کم هزینه ای در دسترس نباشد.

صوت

یک ” وی ام اس ” همچنین قادر به ضبط صوت از دوربین های شبکه می باشد و در بعضی موارد صوتی دو طرفه را از طریق یک دوربین شبکه ارائه می دهد که به عنوان یک اینترفیس عمل می کند.

به طور معمول این دوربین نیاز به تقویت کننده و بلندگو خارجی دارد. بعضی از دوربین های شبکه دارای یک میکروفون داخلی هستند یا ممکن است اتصالات صوتی  صفر و یک صوتی خارجی را ارائه دهند.

آلارم دیجیتال

یک سیستم ” وی ام اس ” میتواند مانیتورینگ ورودیهای هشدار را کنترل کند و به نحوی بر روی آنها عمل کند، از جمله:

 • ارسال خروجی های زنگ برای فعال کردن تجهیزات جانبی مانند روشنایی
 • شروع ضبط در یک یا چند منبع دوربین
 • ارسال یک پیام هشدار به یک یا چند نفر، از طریق ایمیل، اس ام اس تلفن همراه، یا از طریق اینترنت به برنامه مشتری یا برنامه تلفن همراه.

ورودی ها و خروجی های هشدار را می توان از طریق اجزای رابط جداگانه مانند:

 • کارت های گسترش کامپیوتر
 • چند نقطه ای از سریال های سریال مانند RS-422 یا RS-485
 • به طور مستقیم به دوربین های مبتنی بر شبکه مجتمع شده است

کنترل دوربین پی تی زد یا اسپید دام

یک وی ام اس همچنین می تواند توانایی کنترل از راه دور دوربین های پی تی زد را داشته باشد که می تواند از طریق چرخش، علامت گذاری و بزرگنمایی از راه دور کنترل شود، در نتیجه یک دوربین تنها برای نظارت بر یک منطقه بسیار بزرگ و در عین حال ارائه دیدگاه های مفصلی از مناطق خاص مورد علاقه.

PTZ خود را می توان به عنوان:

 • یک کنترل حرکت واقعی آنالوگ، رانندگی موتورهای فیزیکی در دستگاه دوربین
 • یک ترجمه دیجیتال از یک نمای ثابت دوربین، برای بزرگنمایی روی تصویر و پان این نمایش نزدیک در اطراف تصویر بزرگنمایی می شود.
 • هر دو آنالوگ و دیجیتال پی تی زدمی توانند با هم ترکیب شوند، به طور بالقوه با یک سیستم کنترل ترکیبی که در ابتدا آنالوگ است، اما هنگامی که محدودیت بزرگنمایی اپتیکال رسیده است، به دیجیتال تبدیل می شود.

“پی تی زد ” دیجیتال بسیار رایج است زیرا دوربین های شبکه در رزولوشن بالاتر از 1080پی  افزایش یافته است. دیگر نمی توان به طور مستقیم تمام پیکسل های برخی از دوربین های با وضوح بالا را حتی با مانیتور کامپیوتر 4K مشاهده کرد، و زوم دیجیتال برای دیدن جزئیات دقیق توسط دوربین گرفته شده است.

دوربین دیجیتال “پی تی زد ” دارای توانایی کاهش تعمیر و نگهداری و خرابی دستگاه است، با جایگزینی دوربین با حرکتی ثابت با دوربین با وضوح بسیار بالا. دوربین های متحرک تمایل به شکست در طول زمان به علت سایش از موتور درایو، کمربند، و یاطاقان است. آنها همچنین ممکن است به تغییرات دما حساس باشند و در شرایط شدید دما کار کنند. یک دوربین موقعیت ثابت، این اجزا را حذف می کند، صرفا بر مبنای ترجمه دیجیتال تصویر دوربین با جزئیات بالا، تکیه می کند.

دوربین های  چشم ماهی دارای منظره دید 360 درجه هستند. هنگامی که بالای سر قرار می گیرد به سمت راست پایین، بخشی از فضای مشاهده شده به سمت ” وی ام اس یا سمت چپ به سمت پایین حرکت می کند. برای این دوربین ها، “پی تی زد “دیجیتال همچنین می تواند ویژگی چرخش را به صورت دیجیتال چرخان کند، به طوری که تمام زوم در مناطق دیده می شود سمت راست به بالا.

شناسایی پلاک ماشین / تشخیص پلاک ماشین

یک ” وی ام اس” می تواند به صورت اختیاری توانایی پیدا کردن صفحات مجاز را در نظر خود فراهم کند و اطلاعات مربوط به صفحه را از تصویر به عنوان یک شکل از شناخت کاراکترهای نوری بدست آورد.

برای دوربین های موقعیت ثابت، این اعداد در یک پایگاه داده به همراه زمان ضبط نگهداری می شوند و در ترکیب با بسیاری از دوربین های دیگر برای ایجاد یک نقشه زمانی جغرافیایی برای جایی که صفحات دیده می شود استفاده می شود. خوانندگان مجلات می توانند به طور ناشناس مکان های وسایل نقلیه را از طریق بسیاری از روزها، برای ایجاد مشخصات کاربری و فعالیت های خودرو، مورد استفاده قرار دهند.

برای دوربین های تلفن همراه، شناسایی پلاک ماشین به طور مشابه همانطور که در بالا توضیح داده می شود، هر چند با استفاده از GPS برای ورود به جایی که صفحه دیده می شود و زمانی که استفاده می شود. ” وی ام اس” همچنین داده های پرواز را برای نظارت بر وسایل نقلیه اطراف در جاده ها فراهم می کند و جزئیات وسیله نقلیه مانند ثبت نام و فعالیت های جنایی بالقوه را جستجو می کند.

ضبط دیجیتال / آنالوگ هیبرید

یک سازمان می تواند سرمایه گذاری قابل توجهی در دوربین های آنالوگ قدیمی (ان تی اس سی/ پال / سکام) و کابل کشی و زیرساخت های برق مرتبط داشته باشد. این سازمان می تواند تصمیم بگیرد که دوربین های قدیمی تر را در برخی از نقاط به کار گیرد، نه جایگزین همه چیز با دوربین های جدید با جزئیات بیشتر.

به عنوان مثال، یک دوربین آنالوگ با رزولوشن پایین در یک کمپکت کم مصرف ممکن است برای این کار کافی باشد و نیازی به هزینه یک دوربین دیجیتال با کیفیت بالا و هزینه های زیربنایی برای نصب و استفاده از دوربین جدید نیست.

یک سیستم ترکیبی برای انتقال هزینه کمتر بین دوربین های آنالوگ و دیجیتال، اجازه می دهد که سیستم ” وی ام اس” ورودی از هر نوع نوع منبع ویدئو را فراهم کند. یک سیستم ترکیبی ممکن است از کارتهای ضبط چند ورودی داخلی یا دستگاه های رمزگذار ویدئویی خارجی استفاده کند.

ادغام نقطه فروش

یک ” وی ام اس” ممکن است توانایی اتصال به خروجی یک ثبت الکترونیک نقدی را داشته باشد، اطلاعاتی را که در یک رسید فروش به عنوان متن روی تصویر دوربین ارائه شده است نمایش می دهد. این یک ضبط بصری از فروش را فراهم می کند و اشتباهات و یا سرقت های بالقوه توسط کارکنان را دنبال می کند.

از بین بردن انحراف دوربین چشم ماهی

از سال 2016، این هنوز یک جزء بسیار جدید از سیستم های مدیریت ویدیو است و هنوز به طور گسترده ای در حال اجرا و یا پیوسته اجرا نمی شود.

دوربین چشم ماهی دارای یک لنز مخصوص است که معمولا دارای میدان دید 180 درجه است و می تواند 360 درجه اطراف لنز را ببیند. هنگامی که روی یک سقف نصب می شود، برای یک دوربین ثابت می توانید کل فضای زیر آن را بدون حرکت مشاهده کنید. با این حال نمای کروی باعث اعوجاج زاویه ای از خطوط مستقیم می شود، به این ترتیب که اشیاء ظاهر بی نظیر و پویا را تغییر می دهند.

از بین بردن انحراف تصویر یک تکنیک است که توسط یک ” وی ام اس” استفاده می شود تا خروجی یک لنز فیش آی را برداشته و ریاضیات تصحیح تصویر تغییر شکل داده شود تا خطوط به طور مستقیم دوباره ظاهر شوند و اشیا به طور طبیعی ظاهر شوند. تصویر نیز به طور متناوب چرخانده شده است به طوری که تمام قسمتهای نمای به نظر می رسد سمت راست.

چندین استانداردهای رقابتی وجود دارد که برای بازسازی وجود دارد. برخی از تولید کنندگان مانند بر دوربین و پاناسونیک تکنیک های سفارشی خود را توسعه داده اند و نیاز به ارائه کد های رمز گشایی به برنامه نویسان ” وی ام اس” برای پشتیبانی از دوربین های خود دارند.

به علاوه، یک روش با کارایی بالا به نام ایمرویژن توسعه داده شده است که همچنین از یک هندسه مخصوص لنز استفاده می کند تا مجاورت پیکسل ها را به شیوه ای کارآمد تر پخش کند. این لنز به تولید کنندگان دوربین با لنز ثابت متصل شده است و همچنین می تواند بر روی دوربین های جعبه ای که می تواند مونتاژ خاص لنز سازگار با ایمرویژن را قبول کند.

بازسازی ممکن است در تمام ” وی ام اس”وجود نداشته باشد و حتی در میان سیستم ” وی ام اس” که این قابلیت را تبلیغ می کنند بعضی از ” وی ام اس” ممکن است با تمام دوربین ها سازگار نباشد به دلیل کمبود کد های رمزگشایی برای مدل های دوربین مختلف و تولید کنندگان خاص مورد استفاده قرار گیرد .

همچنین می تواند وضعیتی را که در آن اصلاح تصویر با ” وی ام اس” کار می کند، ارائه دهد، اما به دلیل کمبود پشتیبانی تشخیص حرکت در دوربین، تنها گزینه موجود، ضبط 24 ساعته یا ضبط دوره زمانی برنامه ریزی شده است.

ضبط تک تصویر پخش چندگانه

یکی از ویژگی های برخی از ” وی ام اس” های جدید، توانایی نمایش چندین نمایش دوربین از یک جریان ثبت شده است. این دوربین از اسپید دام های دیجیتال دوربین های مگاپیکسل بالا بهره می برد و همچنین می تواند به عنوان دوربین سمت چپ برای دوربین های فیش آی مورد استفاده قرار گیرد .

تنها یک دوربین با یک میدان دید بسیار وسیع یا با وضوح بالا قادر به پوشش دو یا چند میدان دید مورد علاقه است. این جریان داده تک فقط یک بار ضبط می شود، اما پس از آن چندین بار توسط نرم افزار بیننده کلاسیک رمزگشایی می شود، در حالی که تنها با استفاده از یک جریان داده های دوربین، به سمت مناطق جداگانه ای مرتبط می شود.

دانلود برنامه سیستم مدیریت ویدئو VMS

دانلود آخریم ورژن CMS 1.9.4.1 100% تست شده WINDOWS:7,8,10

دانلود آخریم ورژن EseeCloud 3.0.1.2 100% تست شده WINDOWS:7,8,10

دانلود آخریم ورژن EseeCloud 3.0.1.2 100% تست شده MAC سیستم عامل

1 دیدگاه دربارهٔ «سیستم مدیریت ویدئو»

 1. بازتاب: 10 مشکل مشترک دوربین مدار بسته و چگونگی رفع آنها - دوربین مدار بسته

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *