امکانات ” دید در شب ” دوربین مدار بسته های مختلف

امکانات ” دید در شب ” دوربین مدار بسته های مختلف

آیا تا به حال آرزو داشتی که در شب می دیدی؟ خوب آن را باور کنید یا نه، این شایع تر از آنچه که ممکن است فکر کنید.

چندین دوربین امنیتی قادر به دیدن در شب و یا حتی در تاریکی کامل با کمک مادون قرمز هستند . در واقع چند نوع دوربین مدار بسته با دید مادون قرمز وجود دارد. دو مورد از محبوب ترین گزینه ها عبارتند از دوربین های FLIR که به معنای «رادیو مادون قرمز پیش بینی شده» و تکنولوژی استاندارد مادون قرمز در اکثر دوربین های امنیتی مبتنی بر مصرف کننده امروز است.

تصویربرداری حرارتی و دید در شب

به دنبال دوربین های مادون قرمز، گاهی اوقات به عنوان دوربین های حرارتی شناخته می شوند، از یک سری سنسورهایی استفاده می کنند که می توانند گازهای مادون قرمز (IR) را جذب کنند یا حرارت را تشخیص دهند. این به این دلیل است که گرما موج نور IR را منتشر می کند.هر چیزی داغتر باشد ،آن IR بیشتری را منتشر کند. دوربین FLIR سطوح مختلف گرما را نشان می دهد که به عنوان رنگ های مختلف یا سایه های رنگ تشخیص داده می شود.

هر کسی که فیلم “Predator” را دیده است، می تواند تصاویر FLIR را با شیوه ای که شکارچیان دشمنانش را می بینند یا از طریق کلاه ایمنی پیشرفته اش می بینند، مرتبط کند.

دوربین های FLIR برای انواع برنامه ها و صنایع از جمله،  اجرای قانون، ارتش، ساختمان و خانه بازرسی، تشخیص نشت، امنیت شخصی تجاری و شکار و بقا استفاده می شود.

هنگامی که تاریک می شود، تصویربرداری FLIR دارای مزایای زیادی نسبت به دید شبانه سنتی است. دستگاه های دید در شب به سادگی نور طبیعی یا منفجره موجود در یک منطقه خاص را برای روشن کردن یک تصویر و کمک به شما در نور بسیار کم می بینند. در بسیاری از موارد هنوز نور کافی برای انسان جهت دیدن کنتراست بین اشیا وجود ندارد. همه چیز باعث گرما می شود و به دلیل اینکه دوربین های حرارتی به جای نور، گرما را می بینند، می توانید کنتراست بیشتری بین اشیا مشاهده کنید.

شرایط محیطی مانند بارش باران، مه و دود همچنین می تواند نور طبیعی را جابجا کند و دیدن را دشوار و یا کاملا مانع دید هدف می شود وقتی از دید در شب مرسوم استفاده می کنی و این مورد در مورد تصویربرداری حرارتی نیست.

 

در اینجا یک ویدیو عالی “دید در شب در برابر تصویربرداری حرارتی” است که نمونه های بصری این تفاوت ها را نشان می دهد.

طیف

همانطور که قبلا اشاره کردم قبل از FLIR و انواع رایج دوربین های مدار بسته از IR یا Infrared برای دیدن در شب استفاده می کنند.

نگاهی به نمودار زیر. توجه داشته باشید که منطقه مشخص شده “نور قابل مشاهده” است، این بخشی از طیفی است که برای چشم انسان قابل مشاهده است.

فقط به سمت چپ نور مرئی بنفش فوق بنفش است و به سمت راست قرمز قابل مشاهده Infra-RED است. مثل فرابنفش، نور مادون قرمز است که برای چشم انسان قابل مشاهده نیست. دوربین های مدار بسته دارای یک تراشه مخصوص هستند که به عنوان چشم دوربین عمل می کنند، اما می تواند نور مادون قرمز را ببیند. به همین دلیل است که دوربین های امنیتی می توانند در تاریکی ببینند.

در واقع شدت های مختلف مادون قرمز وجود دارد نزدیک، متوسط ​​و مادون قرمز. در نزدیکی مادون قرمز فقط طیفی از قرمز است که انسانها می توانند ببینند. اکثر دوربین های امنیتی تجاری در نزدیکی مادون قرمز مشاهده می کنند و مانند چشم انسان می توانند نور را که از اشیاء بازتاب می یابند ببینند. تصویربرداری حرارتی از بخش طیف مادون قرمز از طیف استفاده می کند و در واقع می تواند IR را ببیند که توسط گرما تولید می شود، نه نور انعکاسیرا و هرچه گرمتر باشد بیشتر است ، این است که IR بیشتر آن را منتشر می کند.

 

یک اکتشاف

نور مادون قرمز که به عنوان اشعه مادون قرمز شناخته می شود نیز در سال های 1800 توسط ویلیام هرشل کشف شد. او می خواست درجه حرارت هر رنگ نور را در طیف اندازه گیری کند.

او یک منشور را در یک پنجره آویزان کرد و طیف نور را روی یک میز گذاشت. او از یک دماسنج برای اندازه گیری دمای هر رنگ استفاده کرد. او طیف های بنفش، آبی، سبز، زرد، نارنجی و قرمز را آزمایش کرد. او متوجه شد که درجه حرارت از بنفش تا قرمز افزایش یافته است. سپس تصمیم گرفت که دما را فقط در خارج از منطقه قرمز اندازه گیری کند که هیچ نور قابل مشاهده نبود. به طرز شگفت آور این منطقه حتی داغتر از مناطق بود که رنگ ها دیده می شد. ثابت شد که انواع نورانی که توسط چشم انسان قابل مشاهده نیستند.

یک سوال

سوال چگونه می دانیم که نور مادون قرمز واقعا قرمز است؟ در طیف نور نور زرد در کنار سبز آن است، پس چگونه ما می دانیم رنگ قرمز در کنار قرمز است؟ آیا می توان آن را رنگی به نامیم ؟

 

LED های مادون قرمز دوربین مدار بسته

LEDبیشتر دوربین های امنیتی در بازار امروز از LED های مادون قرمز برای تولید نور مادون قرمز استفاده کنید. مقدار نور تولید شده و همچنین فاصله دوربین که در شب می تواند دیده شود، بستگی به شدت، اندازه و تعداد LED های مورد استفاده برای هر دوربین دارد.

دوربین های امنیتی همچنین دارای یک سنسور نوری سرخود هستند که نور را تشخیص می دهد. هنگامی که سطح نور خیلی کم می شود، IR مادون قرمز به طور خودکار روشن می شود.

در بعضی از دوربین ها می توانید LED ها را هنگامی که روشنایی IR روشن می شود، ببینید گه با نور قرمز نشان داده می شود. بسیاری از نصب کنندگان دوربین مداربسته آن را آزمایش می کنند که با استفاده از دستها جلوی ورود نور را به دوربین میگیرند تا IR روشن شود. اگر شما در حالی که IR روشن است و می توانید تابش قرمز را مشاهده کنید، به شما اجازه می دهد تا بدانید که دوربین قدرت کافی را دریافت می کند.

 

یک کمک کوچک

اکثر دوربین های مدار بسته دارای حداکثر فاصله IR هستند. این اساسا فاصله ای است که دوربین می تواند در شب ببیند. هر چه دارای IR های قدرتمندتر باشد فاصله دورتری است که دوربین می تواند ببیند.

منبع نور مادون قرمز لازم نیست که از خود دوربین بیرون بیاید. بسیاری از دوربین های امنیتی هر نور مادون قرمز موجود در منطقه اطراف را تشخیص می دهند.

 

اگر شما یک دوربین دارید که دارای مجهز به IR مادون قرمز یا IR نیست که قدرت کافی برای دیدن فاصله مورد نظر شما را نداشته باشد، می توانید از یک چراغ روشنایی استفاده کنید. چراغ های روشنایی IN اساسا مانند چراغ های بزرگ IR هستند که می توانند در کنار دوربین قرار بگیرند و یا در هر نقطه ای از میدان دید دوربین که می خواهید روشن شود. شبیه به  IR سرخود دوربین آنها یک فوتوسل برای روشن و خاموش IR به طور خودکار هستند .

 

کی اونجاست؟

بعضی از دوربین ها از روش ساده تر استفاده می کنند تا بتوانند شب را ببینند. آنها از یک آشکارساز حرکتی استفاده می کنند. هنگامی که دوربین حرکت را تشخیص می دهد، “نور سفید” یا “LED” روشن میشود و منطقه اطراف را روشن میکند ، شبیه به روشن شدن چراغ قوه بسیار روشن است.

 

برخی از اطلاعات جالب

واقعیت بعضی از مارها اندامهای خاصی دارند که به آنها اجازه می دهد مادون قرمز را ببینند. این کار آنها را قادر می سازد تا بدون توجه به شرایط نور، دقیقا به اعمال خود برسند.

فرهنگ پاپ در سال 2002 بازی ویدئویی “Splinter Cell” تام کلانسی منتشر شد. این سام فیشر، عامل ویژه ای برای NSA به عنوان شخصیت اصلی بود. این یکی از اولین بازی های ویدئویی بود تا تماشاگر را تشویق کند در سایه بماند ، دشمنان را با زیرکی تعقیب کند و آنها را در سکوت گیر بیاندازد، به جای آن که با سلاح های باز به طرز وحشیانه ای حمله کند 2 سلاح قدرتمند او، چشم دید در شب و دوربین حرارتی او بود.

در نتیجه

دفعه بعد که خودتان را در تاریکی قرار دهید، فقط به خاطر داشته باشید که چندین نوع “دید شبانه” وجود دارد. انسان ها با روش های درستی برای دستیابی به دید شبانه مصنوعیبه دست آورده اند . بعضی از حیوانات با دید شبانه بیولوژیکی مجهز هستند که در مناطقی مانند ارتش، امنیت خانه و حتی در بازی های ویدئویی شایع است.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *