نحوه پیکربندی دوربین امنیتی PTZ (Pan Tilt Zoom)

نحوه پیکربندی دوربین امنیتی PTZ (Pan Tilt Zoom)

دوربین های امنیتی Pan Tilt Zoom (PTZ) یکی از محبوب ترین دوربین های نظارتی هستند که امروز در بازار قرار دارند. امروزه انواع مختلفی از دوربین های امنیتی وجود دارد که می تواند طیف گسترده ای از نقش هایی را که صاحبان آنها می توانند از آنها بخواهند را ، پر کنند. دوربین های PTZ حتی با استفاده از دوربین های دیجیتال، دوربین های امنیتی متنوع تر هستند که شما می توانید آن ها را پیدا کنید. این مقاله به نحوه پیکربندی دوربین های PTZ و اینکه چه کار هایی میتوانند انجام دهند .

عملکردهای اصلی این نوع دوربین، آن را قادر می سازد تا به صورت افقی پانورامیک شود، به صورت عمودی شیب داده شود و به بزرگنمایی های مختلفی تقلیل یابد. این دوربین ها به شما اجازه می دهد تا از طریق DVR یا از طریق اینترنت از راه دور آنها را کنترل کنید، در صورتی که DVR به شبکه وصل شده است. بسته به دوربین خاص، می توان آن را به حداکثر سطح زوم در هر مکانی از بزرگنمایی 3x و 40x زوم کرد. بعضی از مدل های دوربین های PTZ حتی تابع یک زوم دیجیتالی ساخته شده است که این طیف وسیعی از بزرگنمایی را گسترش می دهد. این توابع PTZ اجازه می دهد تا کاربر بتواند از کامپیوتر خود به DVR خود وارد شود و از موقعیت مکانی که در آن نصب شده است و نگاه کند. این در حالی است که شما در تعطیلات یا فقط دور از محل که با دوربین های امنیتی محافظت می کنید، می تواند به شما آرامش خاطر بیشتری بدهد. شما همچنین می توانید دوربین را با اشاره به هر منطقه ای که بیشترین احتمال را برای مشکل احتمالی در نظر گرفته اید ترک کنید.

مدل های مختلف این دوربین ها می توانند به راحتی هر ویژگی ای را که شما در هر دوربین امنیتی دیگری وجود دارد در یک دوربین PTZ قابل دسترسی هستند، ارائه دهد. این دوربین ها می توانند شامل توانایی جبران هر شرایط روشنایی قابل تصور و نزدیک به هر سطح با مجموعه ای از انواع مختلفی از پایه ها باشند. برخی از ویژگی های منحصربفرد دوربین های PTZ عبارتند از توانایی خودکار ردیابی یک شی متحرک، دادن الگوی دلخواهی که دوربین به طور پیوسته دنبال می کند، و همچنین می توان آنها را تنظیم کرد تا پس از مقدار معینی از عدم فعالیت به موقعیت اول بازگردد . بسیاری از مدل های جدیدتر از دوربین های PTZ که امروزه در دسترس هستند، به شما اجازه می دهد تنظیمات این ویژگی ها را از OSD دوربین (صفحه نمایش روی صفحه) تغییر دهید. شما همچنین می توانید تنظیمات مربوط به عملکرد اساسی یک دوربین PTZ را از طریق OSD تنظیم کنید. این تنظیمات شامل پروتکل دوربین، آدرس و نرخ باند می باشد.

نحوه تنظیم دوربین مدار بسته PTZ

نصب یک دوربین PTZ یک ماده نسبتا ساده است که فقط از نصب یک دوربین ثابت دشوارتر است. اکثر این دوربین ها دارای سیم و اتصالات استاندارد برای انتقال قدرت و ویدئو است که همه دوربین های نظارت دارد. آنها همچنین دارای جفت دیگری از سیم هستند که در انتهای آن فقط سیم هستند و یا پست کوچک متصل به انتهای آن. هدف از این سیم ها این است که امکان کنترل حرکت دوربین از DVR فراهم شود. اگر شما یکی از این دوربین ها را نصب می کنید، از دو سیم از کابل CAT5، 18/2 سیم برق یا دیگر کابل مشابه استفاده می کنید تا این سیم ها را به اتصال RS-485 در DVR بسپارید.

در اینجا در پارس تکنیک ما چند مدل مختلف از دوربین های PTZ را به منظور متناسب با نیازهای شما و بودجه شما داریم . در حال حاضر ما قصد داریم نگاهی به چگونگی راه اندازی یکی از مدل های محبوب تر PTZ-LX700L12X-E و دسترسی به برخی از ویژگی های به آن که این دوربین ساخته شده است . اولین چیزی که باید با هر دوربین انجام دهید این است که آن را با تنظیم کامل در حالی که آن را نصب نشده و نزدیک به DVR است انجام دهید . هنگامی که شما این کار را انجام می دهید، ایده خوبی است که دوربین را به نقطه ای که می توانید ویدیو را از DVR ببینید. در مورد دوربین PTZ شما همچنین باید به نقطه ای بروید که می توانید حرکت دوربین را از DVR را کنترل کنید.

هنگامی که PTZ-LX700L12X-E را از جعبه بیرون می آورید متوجه خواهید شد که چهار سیم از آن خارج می شود. یکی برای قدرت، یک برای انتقال ویدئو و دو سیم دیگر برای ایجاد کنترل دوربین وجود دارد (همانطور که در تصویر 1 نشان داده شده است).

تصویر 1

اتصال دهنده های قدرت و BNC ویدیو باید به همان شیوه ای که شما با اکثر دوربین های امنیتی آنالوگ استفاده می کنید، تقویت شود. هنگامی که شما برای اولین بار یک دوربین PTZ را فعال می کنید، باید آن به صورت خودکار بچرخد ، هرچند که در محدوده حرکت قرار دارد. دو سیم کنترل باید تا پشت دستگاه dvr به پورت RS-485  برسند. اگر شما این دوربین را به یکی از DVR های خود وصل می کنید، سپس سیم های مثبت کنترل باید به شکاف “A” در RS-485 متصل شوند و سیم کنترل منفی باید به شکاف “B” همان ترمینال متصل شود  این نوع تنظیم فیزیکی برای نصب دوربین های PTZ بسیار معمول است.

ایده خوبی است که سیم قدرت آخرین سیم برای اتصال به دوربین باشد . هنگامی که این دوربین به برق وصل می شود ، برخی اطلاعات در مورد آن در طول نمایش دوربین در DVR نمایش داده می شود . سه بخش از این داده ها وجود دارد که در تنظیم اولیه – پروتکل که برای دوربین تنظیم شده است ، آدرس فعلی دوربین و سرعت ارسال که برای دوربین استفاده می شود (همانطور که در تصویر 2 نشان داده شده است) مفید خواهد بود. این لیست اطلاعات همچنین به شما دو راه برای دسترسی به OSD دوربین از طریق DVR می دهد – با ضربه زدن به دکمه + Iris یا وارد کردن پیش فرض 95 از رابط کنترل سطح PTZ DVR های ما. شما نیازی به وارد شدن به OSD برای راه اندازی اولیه ندارید مگر اینکه شما نیاز به تغییر پروتکل، baudrate یا آدرس دوربین داشته باشید.

 


تصویر 2

هنگامی که دوربین به طور صحیح وصل شده است، باید تغییراتی در تنظیمات DVR انجام دهید تا بتوانید کنترل دوربین PTZ را برقرار کنید. هنگامی که شما در مقابل DVR است با کلیک راست در هر نقطه روی صفحه انجام می شود، سپس منوی اصلی را انتخاب کنید. هنگامی که شما در منوی اصلی هستید، روی دکمه تنظیم و سپس دکمه pan / tilt / zoom کلیک کنید.

مهم این است که متوجه شوید که یک نسخه متفاوت از این صفحه برای کانال DVR شما وجود دارد. اولین چیزی که باید در این صفحه انجام دهید، کانال دوربین PTZ خود را انتخاب می کند. بعدا باید پروتکل، سرعت انتقال یا آدرس دوربین را تنظیم کنید. همان اطلاعاتی است که در هنگام نمایش دوربین در ابتدا از روی صفحه نمایش اطلاعات ارائه شد (همانطور که در تصویر 2 نشان داده شده است). شما نیازی به تغییر در بیت داده، توقف بیت ها یا تنظیمات برابری ندارید.

در این مرحله شما باید بتوانید دوربین را از رابط PTZ DVR کنترل کنید. برای رسیدن به این رابط، باید فقط با نمایشگرهای دوربین زنده خود روی صفحه شروع کنید بدون اینکه منوها نمایش داده شوند. سپس بر روی صفحه کلیک راست کنید و pan / tilt / zoom را از منوی کوچکی که ظاهر می شود را انتخاب کنید. این رابط کنترل PTZ را به همراه دارد که دارای 8 فلش است که در یک الگوی دایره ای مرتب شده اند. این همچنین منو است که به شما امکان دسترسی به OSD دوربین را می دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *