راهنمای بصری ویژگی های دوربین مدار بسته برای مبتدی ها

راهنمای بصری ویژگی های دوربین مدار بسته برای مبتدی ها

بازار دوربین مدار بسته امروز یک زمینه سریع در حال تحول با بسیاری از سبک ها و ویژگی های متفاوت برای انتخاب است . برای مبتدیان، این می تواند در ابتدا گیج کننده باشد، به ویژه هنگام یک یا چند خرید یا نصب دوربین مدار بسته. چه ویژگیهایی مهمتر یا بیشتر به نظر میرسد، چه ویژگیهایی برای نیازهای امنیتی شما مهم است؟ این مقاله تلاش خواهد کرد تا برخی از این ویژگی های دوربین امنیتی را با کمک بعضی از فیلم ها و گرافیک های نمادین نشان دهد تا به شما ایده ای را ارائه دهد که چه ویژگی هایی در هنگام خرید سیستم دوربین امنیتی باید مورد توجه قرار گیرد.

 

1) وضوح تصویر

یکی از اولین و مهمترین مواردی که هنگام انتخاب یک دوربین امنیتی مورد توجه قرار می گیرد، وضوح تصویر است. دوربین های قدیمی تر دارای رزولوشن آنالوگ استاندارد تعریف شده اند و بسیاری از دوربین هایی که هنوز ساخته می شوند نیز از این فرمت استفاده می کنند. با توجه به تکنولوژی قدیمی، دوربین مداربسته آنالوگ معمولا ارزان ترند و توانایی ضبط برای مدت زمان بسیار طولانی را دارند، در حالی که با استفاده از فضای بسیار کم حافظه یا هارد دیسک. اما دوربین های آنالوگ جزئیات دقیقی را که دوربین های رزولوشن بالا دارند ندارند. ضبط مگاپیکسلی یا ضبط با کیفیت بالا یک تصویر را چندین برابر بزرگتر از آنالوگ تولید می کند که به آنها امکان می دهد جزئیات بسیار بالایی از جمله چهره ها، خالکوبی ها و دیگر جزئیات دقیق را که می تواند مهم باشد به عنوان مدرک استفاده شود.

بشتر شدن مقدار مگاپیکسل دوربین، جزئیات بیشتری را می توانید در فیلم بگیرید. به خاطر داشته باشید، به عنوان اندازه رزولوشن بالاتر از 1080p، حداکثر نرخ فریم کاهش می یابد. این به این دلیل است که هر فریم رندر شده با وضوح بسیار بالا با استفاده از حافظه بیشتر و پهنای باند شبکه برای رمزگذاری استفاده می کند.

 

این ویدیو به شما یک ایده را می دهد که چگونه اندازه های مختلف و اندازه فریم در مقایسه با یکدیگر متفاوت است.

به عنوان مثال، یک دوربین 2 مگاپیکسل (1920X1080 پیکسل) با کیفیت بالا میتواند با سرعت 30 فریم در ثانیه ضبط کند، اما دوربین 5 مگاپیکسل (2560X1920 پیکسل) با حداکثر 12 فریم در ثانیه فراتر خواهد ماند. توجه دوربین های با مگاپیکسل بالا نیز می توانند برای تنظیمات رزولوشن پایین تر، با نرخ فریم بالاتر، در صورت لزوم تنظیم شوند.

مقایشه در کنار هم – 3MP در مقابل دوربین های آنالوگ در فاصله تقریبا  6 متر، به صورت دیجیتال به هر دو جهت بزرگنمایی جزئیات می پردازد

وضوح تصویر نیز به فضای دیسک سخت شما بستگی دارد که بایستی فایل های خود را بایگانی کنید. رزولوشن بالاتر و هرچه دوربین های بیشتری که نصب می کنید، فضای هارد دیسک بیشتری در داخل DVR خود نیاز خواهید داشت . خوشبختانه اکثر DVR ها توانایی ذخیره چندین هارد دیسک را دارند. یک راه آسان برای فهمیدن دقیقا چقدر فضای هارد دوربین مدار بسته برای شما نسبت به تعداد دوربین مورد نیاز است با استفاده از ماشین حساب آنلاین Hard Drive سیستم نظارت تصویری

 


تصویری از ماشین حساب هارد دیسک CCTV

2) حالت مادون قرمز

برخی از دوربین های امنیتی با توانایی دید در در تاریکی کامل با استفاده از نور مادون قرمز ساخته شده اند . شیوه کار این است چراغ های مادون قرمز که اطراف لنز دوربین را احاطه کرده اند یک پرتو قوی از نور مادون قرمز (که برای چشم غیر مسلح نامرئی است) ارسال می کند.

این چراغ های مادون قرمز به طور خودکار هنگامی که چراغ های محیط خاموش می شوند یا زمانی که خورشید غروب میکند ، به صورت خودکار روشن می شود و نور قابل ملاحظه و به اندازه کافی که سنسور تصاویر محیط را با کیفیت خوب بگیرد. بعضی از آن نور مادون قرمز که از دوربین خارج می شود، هنگامی که به یک شی برخورد می کند، به عقب بر می گردد و نور مادون قرمز باقی مانده توسط سنسور مادون قرمز جذب می شود، که معمولا به طور مستقیم بالای لنز دوربین است. تصاویر IR معمولا رنگی ندارند، اما جزئیات کوچک و مهم را به وضوح به تصویر می کشند .

 

بالاترین حدی که توسط دوربین مادون قرمز دوربین قابل رویت هست در تاریکی. به عنوان نمونه ، یک دوربین با IR 50 می تواند تا فاصله 50 فوت را ببیند، IR با 250 فوت می تواند تا فاصله 250 فوت را ببیند و غیره. نکته مراقب باشید دوربین را بیش از یک شیء دیگر نزدیک نکنید، مخصوصا هنگام نصب PTZ با چراغ های مادون قرمز. این باعث می شود که حسگر IR دوربین به مرحله طغیان یا نور بیش از حد برسد و همه جزئیات را از بین ببرد.

 

3) لنزها – لنزهای ثابت، زوم و قابل تعویض

بسیاری از دوربین های امنیتی دارای لنزهای زاویه دار ثابت و ثابت هستند و تنها در نظر گرفته شده اند تا بتوانند تصویری کلی از محیط را بگیرند. دوربین های لنز Varifocal توانایی رفتن از یک زاویه به یک شات نزدیک تر است و گاهی اوقات می توان از طریق رابط DVR یا NVR از طریق مرورگر وب و دیگران کنترل شد. با این حال، بیشتر دوربین های Varifocal دارای زوم و فوکوس دستی هستند که باید در دوربین تنظیم شوند. (معمولا این تنظیمات توسط دو پیچ انجام می شود )

بعضی از دوربین های Varifocal باید به صورت دستی زوم و فوکوس شوند. این کنترل ها معمولا در نزدیکی لنز یافت می شوند. در دوربین های دام معمولا برای دسترسی به این کنترل ها حذف لایه محافظ لازم است.

لنزهای قابل تعویض


لنز های قابل تعویض در مقابل لنز ثابت

یک نوع از دوربین های امنیتی است که از لنزهای قابل تعویض خارجی استفاده می کند تا لنز های سرخود . اینها “دوربین مدار بسته باکس” نامیده می شود. لنزهای این دوربین ها را می توان به طور جداگانه خریداری کرد و به پورت جلو دوربین متصل می شود.

 

مزیت این دوربینها این است که آنها قابلیت زوم استثنایی با توانایی های مختلف در زوم هستند که با یک جفت لنز خاص ساخته شده اند . اما آنها باید به طور دستی زوم و فوکوس شوند با دستگیره های کنترل در کنار لنز آن .

این مدل از دوربین ها همچنین طوری طراحی شده اند تا درون یک قاب یا بدنه بیرونی نصب شوند که آنها را از شرایط جوی محافظت می کند و دارای یک مکانیسم خنک کنندگی است که پورت ورودی قدرت دارد .

دوربین های باکس را می توان به راحتی برای استفاده در فضای باز در یک بدنه محافظ اضافه کرد.

4) Pan-Tilt-Zoom یا دوربین اسپید دام ( PTZ )

اگر شما نیاز به ثبت یک منطقه که در آن حرکت دوربین در آن ضروری است، و شما نمی خواهید بدون نیاز به تنظیم دستی، زوم و فوکوس دوربین را تنظیم کنید ،پس یک دوربین زوم پان شیب بهترین گزینه است . این دوربین ها به طور معمول نسبتا بزرگ هستند، بنابراین اگر شما به دنبال یک دوربین کوچک و به راحت برای پنهان کردن هستید، ممکن است بهترین گزینه نباشد. اما، از لحاظ ویژگی های کلی ، دوربین های Pan-Tilt-Zoom (یا PTZ) واقعا از نظر توانایی از قابلیت پیشرفته برخوردار هستند.

در اینجا یک نمونه از دوربین PTZ در عمل است.

با توجه به دامنه حرکتی که معمولا 360 درجه به صورت افقی و 90 درجه به صورت عمودی انجام می شود، دوربین های PTZ توانایی هایی دارند که دیگر دوربین های امنیتی آن را ندارند، مانند توانایی تشخیص و ردیابی حرکت.

 

پارامترها را می توان در داخل رابط NVR خود مانند یک سیم محدود کننده مجازی در داخل نرم افزار در مقابل یک درب ایجاد کرد، به عنوان مثال. هنگامی که شخصی یا شئ از این خط نامرئی عبور می کند، دوربین آن حرکت را دنبال می کند تا شخص یا شیء از قاب خارج شود.

 

کاربر می تواند یک سیم محدود کننده مجازی ایجاد کند، بنابراین هر چیزی که از خط عبور می کند، باعث می شود که دوربین شروع به ردیابی این شی متحرک کند.

علاوه بر این، پارامترها می توانند تنظیم شوند که دوربین را در هنگام حرکت هایی مانند درختان ، ابرها و یا اجسام کوچک مانند پرندگان،  چه جنبه ای یا نقاط درون دوربین را نادیده بگیرد. همه اینها ممکن است باعث شود که دوربین شروع به ردیابی کند.

شما همچنین می توانید یک PTZ را تنظیم کنید تا به اطراف ناحیه مشخصی در یک چرخه از پیش تعیین شده که شما قرار دادید نگاه کند و این دوربین ها معمولا با چندین چرخه از پیش برنامه ریزی شده به محل اول خودش می آید.

 

5) سیم در مقابل بی سیم

بسیاری از ما از ما خواسته اند چرا ما نمی توانیم یک دوربین امنیتی بی سیم عرضه کنیم. پاسخ به سادگی این است که فناوری باتری مورد نیاز برای ساخت دوربینهای امنیتی بیسیم هنوز کاملا وجود ندارد. دوربین های دیجیتال نیاز به یک منبع تغذیه ثابت، قابل اعتماد دارد هنوز یک باتری طراحی نشده است که بتواند یک دوربین امنیتی برای چند روز یا تا آخر هفته ها روشن نگاه دارد. بنابراین، برای آینده قابل پیش بینی، دوربین های امنیتی سیمی استاندارد خواهند بود.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *