توضیح دوربین مدار بسته PTZ

Pan, Tilt, Zoom توضیح دوربین مدار بسته PTZ

“>>

از آنجایی که دوربین های Pan Tilt Zoom (PTZ) در دسترس هستند، در این مقاله در مورد چگونگی انتخاب PTZ درست برای نصب دوربین امنیتی خود توضیح خواهم داد.

 

من با نشان دادن قسمت های مختلف دوربین PTZ شروع خواهم کرد.

1. قطعات دوربین PTZ

(a) بدنه – معمولا از یک پوشش آلومینیومی به شکل شکل (تصویر 1) تشکیل شده است و یا برخی از مدل ها دارای محفظه پلاستیکی (تصاویر 2،3)

تصویر 1

تصویر 2

تصویر 3

(ب) ماژول دوربین

این جایی است که سنسور تصویر CCD، لنز اپتیکال و موتورهایی که Zoom and Focus را کنترل می کنند قرار گرفته است.

(c) برد کنترل PTZ

کنترل کننده PTZ پردازش داده های RS485 را به حرکات مکانیکی تبدیل می کند.

توجه داشته باشید در این کنترل پانل PTZ خاص دارای سوئیچ های شیب دادن (بلوک قرمز با سوئیچ های سفید). این به شما اجازه می دهد پروتکل و شناسه دوربین را تغییر دهید. برخی از دوربین های ما از طریق منوی OSD (On Screen Display) پیکربندی شده اند.

(د) موتورهای PTZ – موتورهای کوچک هستند که اجازه می دهد تا دوربین عملکرد بالا، پایین، سمت چپ و راست را انجام دهد. علامت گذاری شده توسط فلش ​​موتور دو مرحله ای است؛ یکی از کنترل های بالا و پایین حرکت می کنند و یکی در کنترلز های پایین حرکت های چپ و راست را انجام می دهند . (تصویر 1).

نکته موتورهایی که در دوربین PTZ مورد استفاده قرار می گیرند، به عنوان موتورهای گام به نام step (dentistry) شناخته می شوند که باعث حرکت دقیق تر نسبت به موتورهای استاندارد الکترومغناطیسی می شود که نیاز به RPM و گشتاور بالاتر دارند. در زیر دو مثال متحرک از یک موتور الکترومغناطیسی (تصویر 2) و موتور گام (تصویر 3) است.

 

 

Image 1

Image 2

Image 3

(e) PTZ Pigtail – کابل بیرون از دوربین است که به شما امکان اتصال قدرت، ویدئو، شبکه، صدا و هشدار را میدهد.

دوربین استاندارد IPPTZ دارای زنگ هشدار، صوتی، BNC آنالوگ و یک جک RJ45 (تصویر 1) است. در مدل Mini-IPPTZ گزینه آنالوگ ندارید.

 

 

دوربین های PTZ آنالوگ ما دارائی rs485، اتصال زمین، BNC آنالوگ و پریز برق DC (تصویر 2)

 

 

Image 1

Image 2

 

توجه RS485 یک پروتکل ساده برای ارتباط بین دو یا چند دستگاه است. ماهیت RS-485 امکان انتقال داده های PTZ را در امتداد سمت یا در محیط الکتریکی پر سر و صدا بدون دخالت فراهم می کند. این آزمایش برای کار در 1600 فوت در کابل CAT6e انجام شده است.

 

2. فن آوری ها

در حال حاضر PTZ های ما در سه تکنولوژی متفاوت قرار دارند
1. Analog
2. IP

3. HD-CVI

(a)کابل های دوربین محدودیت هایی را ایجاد میکند و امکاناتی را در صورت لزوم گسترش می دهد .

Analog دارای یک تصویر تا 1000 فوت و محدوده رنج RS485 است، اما فقط می تواند قدرت را تا 150 فوت قبل از افت ولتاژ انتقال دهد . دو راه برای مقابله با محدودیت قدرت وجود دارد :

 

1. داشتن قدرت در دوربین

2. با استفاده از یک منبع تغذیه با یک محدوده جریان قوی تر. یک نمونه از آن اگر دوربین شما نیاز به محدود 500 میلی آمپر داشته باشد و اجرای شما بیش از 150 فوت باشد – از منبع تغذیه 2-5 آمپر استفاده کنید. اگر چه از لحاظ تئوری باید کار کند، توصیه نمی کنیم بیش از حد 150 فوت باشد

دوربین های IP محدودیت 300 فوتی دارند به علت محدودیت شبکه های استاندارد است. از آنجا که قدرت، ویدئو و RS485 را می توان در یک کابل CAT6e تنها اجرا کرد، هیچ راهی برای افزایش دامنه بدون تجهیزات اضافی وجود ندارد. در صورتی که شما مجبور باشید از حد 300 فوت عبور کنید، می توانید انژکتور POE را که به شما امکان اضافه کردن 300 فوت اضافی را می دهد، استفاده کنید.

HD-CVI دارای 1600 فوت ویدئو و محدودیت RS485 است. شما می توانید CAT6e را برای هر دو RS485 و Video استفاده کنید؛ برای ویدیو شما نیاز به سوکت ویدیو baluns دارید که اجازه می دهد دامنه تا 1600 فوت افزایش پیدا کند . قدرت همان محدودیت هایی را دارد که دوربین های آنالوگ دارند و نیاز به انرژی محلی یا محدوده بیشتر 2 تا 5 آمپر 12 ولت را بسته به نیاز دوربین دازند .

 

(ب) کیفیت ویدئو و رزولیشن

Analog – دوربین های آنالوگ ما با 700 TVL عرضه می شوند

IP – محدوده 1.3 مگاپیکسل، 2 مگاپیکسل و 3 مگا پیکسل

HD-CVI – در حال حاضر تنها 1 مگا پیکسل (720P)

(c) تفاوت بین IP، آنالوگ و HD-CVI چیست؟

1. یک دوربین آنالوگ باید به صورت فیزیکی به DVR متصل شود تا ویدیو را ضبط کند و یک محدودیت 1000ft دارد .

یک دوربین IP نیاز ندارد به طور مستقیم به NVR متصل شود. به سادگی با برخی تنظیم از شبکه شما می توانید به دوربین خود در هر نقطه از جهان دسترسی پیدا کنید. بگذارید بگوییم دوربین شما در کالیفرنیا است و NVR شما (Recorder Network Video Recorder) در نیویورک است. شما در واقع می توانید ویدیو را از آن دوربین در محل نیویورک خود ضبط کنید. این نوع از راه اندازی اغلب توسط دولت و شهرستانها برای نظارت بر دوربین های از راه دور استفاده می شود.

 

2. هر دو IP و HD-CVI پشتیبانی از وضوح HD، 720P و 1080P، در حالی که آنالوگ تنها پشتیبانی از وضوح D1 در 700 TVL پشتیبانی می کند .

توجه : با وضوح بالا یک دوربین، تصاویر نیز بزرگتر است. این اجازه می دهد تا مناطق گسترده تر پوشش و جزئیات بیشتری در مقابل رزولیشن آنالوگ است . از آنجا که تصاویر در رزولوشن های بالاتر بزرگتر هستند، بهتر است که از زوم دیجیتال برای دیدن یک شیء دقیق تر استفاده کنید.

3. دوربین های مینی و استاندارد

دو تفاوت عمده بین دوربین های PTZ کوچک و استاندارد ما اندازه ی بدنه و ظرفیت های لنز نوری است. دوربین های مینی در خانه های کوچک و دفاتر بیشتر زیبایی دارند. محوطه بزرگتر برای خانه های بزرگ و برنامه های تجاری مناسب تر است.

Mini-PTZ

Standard Size PTZ

 

4. ماژول های دوربین

(الف) بدنه ماژول دوربین هایی است که CCD یا CMOS board (تصویر 1) نامیده میشود ، لنز و موتورهایی که اجازه تنظیمات خوب برای فوکوس و زوم (تصویر 2) را می دهند نامیده می شود.

 

 

Image 1 – CCD OR CMOS board Image 2 – PTZ lens with control motors

(ب) سنسور تصویر – نور را ضبط کرده و آن را به یک تصویر دیجیتالی تبدیل می کند که می تواند بر روی DVR / NVR ذخیره شود. در حال حاضر دو نوع سنسور، CCD و CMOS وجود دارد. تفاوت بسیار زیادی در کیفیت تصویر وجود ندارد، اما حسگرهای CMOS شناخته شده هستند که بسیار باهوش تر از سناریوهای معمولی هستند. سنسورهای CCD برای کاربردهای IR طراحی شده اند که فیلترهای برش و در شاتر های اتوماتیک مورد استفاده قرار می گیرند. اما در چند سال گذشته با پیشرفت تکنولوژی، دوربین ها در حال حاضر WDR (دامنه وسیع پویا) و فیلترهای IR کات(فیلترهای برش مادون قرمز) را ارائه می دهند که که اجازه می دهد تنظیمات مکانیکی و دیجیتالی را برای نصب خاصی میدهد . بنابراین مهم نیست که استفاده از CMOS یا CCD استفاده می کنید به عنوان نتیجه نهایی کیفیت شما با کیفیت بالا باشد.

 

 

 

 

CCD Sensor CMOS Sensor

 

(c) لنز نوری – امکان تنظیم زوم یا فوکوس را می دهد. هنگام بزرگنمایی، لنز به سنسور تصویر نزدیکتر می شود تا تصویر بزرگتر شود. هنگامی که لنز را کوچک می کنید، دور از حسگر تصویر حرکت می کند که تصویر را کوچک می کند و به یک نمای گسترده تر منجر می شود. هنگامی که به زوم 12 برابر میپردازیم، ما میگوییم PTZ-LX700L12X mini ما این را می دانیم که می تواند 12 برابر مقدار نرمال باشد. به طور کلی می توانید میزان لنز را با ضرب زوم با اندازه لنز ببینید. بنابراین در PTZ-LX-700L12X ما می توانید 5 × 12 = مقدار را 60 برابر کنید. پنج اندازه لنز ضرب شده توسط زوم به شما می دهد حداکثر اندازه 60 میلی متر است. در این مورد این دوربین دارای طیف متنوعی از 5 تا 60 میلی متر است

 

در اینجا یک نمونه از دوربین PTZ 23x ما است. فاصله تقریبی دوربین تا کامیون 380 فوت است.

6. گزینه های نصب

دوربین های PTZ برای چرخش کامل 360 درجه طراحی شده اند که برای نصب دستی (تصویر 2)، نصب پاندول (تصویر 3) یا براکت سوپاپ سقفی (تصویر 1) برای نصب دوربین ها استفاده می شود.

نصب سقف عالی برای هر نوع کاربرد است که نیاز به یک دوربین PTZ اما با مشخصات کم است. نیمی از دوربین به هر سطح می رسد و دارای یک مکانیسم کلیپ برای محافظت از آن است. فقط دوربین دام برای یک نگاه زیبایی شناختی قابل مشاهده است.

Arm mount- طراحی شده برای نصب یک صفحه ی عمودی یا پست. به طور کلی این دوربین به عنوان یک بازدارنده عمل می کند، زیرا از آنجا که آن را نصب می شود ، منجر به بازدارندگی شود .

 

مدل پاندولی  – طراحی شده است تا از یک سطح افقی مانند سقف، پست استفاده شود.

 In ceiling mount   Arm mount  Pendant mount

7.  سیم کشی دوربین های PTZ

(a) سیم کشی RS485 برای دوربین های PTZ آنالوگ

دو راه وجود دارد که شما می توانید به طور موفقیت آمیز دوربین های PTZ را نصب کنید سیم 1 اتصال زنجیره دیزی 2 اتصال ستاره ای و یا اتصال مستقیم

 

 

 Daisy Chain connection   Star or Direct connection

نکته : کابل CAT6E پیشنهاد داده می شود اما CAT5E  به خوبی کار می کند . استفاده از یک جفت رنگ آبی و سفید :استفاده از آبی به عنوان مثبت و سفید آبی به عنوان منفی

تفاوت اصلی بین اتصال زنجیره دیزی یا اتصال مستقیم در یک زنجیره دیزی، دوربین ها به یکدیگر متکی هستند. بنابراین اگر یکی از  دوربین ها یک دوربین ناموفق را دنبال کند بقیه دوربین ها نیز کار نمی کند. در یک اتصال مستقیم، کابل به طور مستقیم از هر دوربین به کنترلر یا DVR هدایت می شود. به طور معمول در یک کابل دو طرفه به یکدیگر متصل می شود تا اتصال آن آسان تر شود. اگر یک دوربین نتواند کارکند هیچ کدام از دوربین های دیگر را تحت تاثیر قرار نمی دهد و همچنان به طور عادی عمل کند.

 

1 دیدگاه دربارهٔ «توضیح دوربین مدار بسته PTZ»

  1. بازتاب: دوربین مدار بسته بی سیم در مقابل سیم دار - دوربین مدار بسته

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *