درک دوربین مدار بسته با درجه بندی IP و IK

درک دوربین مدار بسته با درجه بندی IP و IK

درجه بندی IP و IK

IP: حفاظت از ورود

IK: حفاظت ضربه

اگر تابحال از دیدن آن اعداد روی دیتا شیت محصولات روی وب سایت ما تعجب کردید امروز روز شانس شما در یاد گیری آنها است!

 

درجه بندی IP

سیستم IP یک استاندارد بین المللی است که سطح حفاظت در برابر نفوذ (ورود) را به محوطه های مختلف از قبیل گرد و غبار، جامدات و مایعات تعریف می کند. برای سال ها اروپا و کشورهای دیگر از استانداردهای رتبه بندی آی پی بر اساس استاندارد IEC 60 529 استفاده کرده اند در حالی که کانادا و ایالات متحده از استاندارد NEMA 250 استفاده می کنند. در حالی که دو استاندارد مشابه هستند، هیچ وابستگی مستقیمی بین حفاظت ارائه شده در برابر گرد و غبار و رطوبت وجود ندارد . به این دلیل است که درجه بندی IEC IP تنها دو جنبه از نفوذ را پوشش می دهد در حالی که درجه بندی NEMA سیزده عدد را پوشش می دهد . خوشبختانه ، تنها نگرانی ما در اینجاست .دوربین های مدار بسته تولید شده بیرون از امریکا در حال رفتن به محدوده با درجه بندی IEC IP پوشش داده میشوند .

 

هنگامی که به دنبال رتبه بندی IP هستید شما باید به حروف “IP” نگاه کنید و به دنبال دو شماره از 00-68. هر عدد در جدول رتبه بندی IP نشان دهنده آزمون منحصر به فرد و شماره بیشتر نمایانگر ، آزمون شدید تر است . هر تست دارای الزامات سختگیرانه ای است که در طول روش تست به شدت کنترل می شود تا انسجام محصول تضمین شود. به این ترتیب، مشتریان می توانند رتبه های دلخواه را براساس نیازهای خاص خود جستجو کنند و می توانند احساس راحتی کنند از دانستن اینکه دوربین هایشان مورد آزمایش قرار گرفته اند تا مطابق با الزامات مشخص شده باشد .

رقم دوم شماره IP نشان می دهد که دوربین نسبت به مایع چگونه مقاوم است. در 1، جعبه از دور در برابر آبیاری محافظت می شود، همانطور که اگر جعبه را زیر قسمت آبیاری سبزیجات مورد نظر خود در قسمت مواد غذایی محلی خود منتقل کرده باشید.

رتبه IP 65 در برابر جت های چند جهته و فشار کم محافظت می شود. برای گذراندن آزمایش و دستیابی به رتبه بندی IP65، اتصالات باید قادر به مقاومت در برابر آب طراحی شده توسط یک نازل 0.25 اینچ باشد. برای دستیابی به نتایج رضایت بخش، این آزمون باید حداقل برای پانزده دقیقه اجرا شود، با منبع آب سه متری از پایه قرار می گیرد.

شایع ترین حفاظت IP 66 است – با دومین 6 نشان دهنده حفاظت از جت های قوی آب است. به عنوان مثال، دوربین می تواند بر روی یک کشتی قرار بگیرد و با نسبت امواج دریا محافظت شود.

حفاظت با IP های بیشتر نیز انجام می شود

IP67 و IP68 – در آن لحظه شما مجبور به کار مداوم سخت تر برای غرق کردن نا معتبر دوربین خود کنید . دوربین های نظارت کلی شما، به وضوح روشن است ،نیازی به این سطح حفاظت ندارند

 

 

 

عدد اول

عدد اول نشان دهنده ی درجه ی محافظت مردم در ارتباط با توانایی دسترسی قطعات متحرک یا خطرناک غیر از شفت چرخشی صاف و مانند آن . داخل محفظه و یا حفاظت از تجهیزات در برابر نفوذ اشیاء خارجی جامد مطابق استاندارد IEC 60 529 .
اطلاعات زیر باید باید هر گونه سردرگمی را روشن کند

 

0
هیچ گونه حفاظتی در برابر تماس یا ورود اشیا وجود ندارد.

1
حفاظت در برابر اشیاء جامد بزرگتر از 50 میلی متر در قطر.

تماس تصادفی با یک شیء بزرگ یا بخشی از بدن، مانند یک دست (در برابر تلاش های عمدی برای دسترسی به آن محافظت نشده است).

2
حفاظت در برابر اشیاء جامد که قطر آنها بیش از 12 میلی متر نیست.

انگشتان یا اشیای اندازه ی مشابه که طول آن بیش از 80 میلی متر نیست.

3
حفاظت در مقابل اشیاء جامد بزرگتر از 2.5 میلی متر در قطر.

ابزارها و اشیاء دیگر که قطر یا ضخامت بیش از 2.5 میلی متر دارند.

4
حفاظت در برابر اشیاء جامد که قطر آنها بیش از 1 میلی متر است.

سیم یا سایر مواد جامد مشابه با ضخامت بیش از 1 میلی متر در قطر.

5
محافظت در برابر گرد و غبار.

مقدار کافی از گرد و غبار را نمی توان وارد کرد که مانع عملکرد رضایت بخش تجهیزات شود.

6
کاملا محافظت شده در برابر گرد و غبار.

بدون نفوذ گرد و غبار.

عد دوم

عدد دوم بیانگر درجه  محافظت

شماره دوم نشان دهنده میزان حفاظت در برابر نفوذ رطوبت است که در استاندارد IEC 60 529 (کمیته بین المللی الکتروتکنیک) تعریف شده است.

0
عدم محافظت

1
حفاظت در برابر سقوط عمودی قطره آب .

سقوط آب (قطره عمودی سقوط کند) اثر منفی ندارد.

2
حفاظت در برابر سقوط قطره آب مستقیم با شیب 15 درجه.

آب عمودی چکه کند هیچ اثر مضری ندارد زمانی که بدنه CCTV در یک زاویه تا 15 درجه از موقعیت طبیعی خود کج شده است.

3
حفاظت در برابر اسپری آب از هر جهت، تا 60 درجه از عمودی.

سقوط آب به عنوان یک اسپری در هر زاویه تا 60 درجه عمودی هیچ اثر مضری ندارد.

4
حفاظت در مقابل پاشش آب از همه جهات.

پاشش آب از هر جهت هیچ اثر مضری ندارد. ورودی محدود مجاز است

 

5
محافظت در برابر جت های کم فشار آب از هر جهت. به عنوان مثال،از آب پاش و یا شیر آب. ورود محدود شده مجاز است

آب اسپری شده توسط یک نازل در برابر محفظه از هر جهت هیچ اثرات مضر ندارد.

6
محافظت در برابر جت های آب فشار بالا از هر جهت. ورودی محدود مجاز است

آب از دریاهای سنگین و یا در جت های قدرتمند پیش بینی شده نباید وارد محفظه در مقادیر مضر غیر مجاز شود .

7
حفاظت از نفوذ آب به مقدار مضر زمانی که محفظه در آب شرایط تحت فشار و زمان تعریف شده (عمق آب زیرزمینی بین 15 تا 1 متر) غوطه ور شده است. ورودی محدود مجاز است

نفوذ آب در مقدار مضر غیر ممکن خواهد بود زمانی که محفظه با آب تحت شرایط فشار و زمان تعریف شده غوطه ور شود.

8
حفاظت از نفوذ آب هنگامی که محفظه به طور مداوم در آب به مدت طولانی در آب غوطه ور است. ورودی محدود مجاز است

 

این به طور معمول به این معنی است که دوربین به طور ایمن مهر و موم شده است، اما در بعضی موارد، آب هنوز هم می تواند وارد شود، اما نباید عوارض جانبی داشته باشد. این تجهیزات مناسب برای غوطه ور شدن مداوم در آب در شرایطی است که توسط سازنده مشخص می شود هستند . دوربین های فروسرخ با رتبه بندی IP68 محصولات تخصصی هستند که به منظور استفاده برای برنامه های خاص مورد استفاده قرار می گیرند (به عنوان مثال، زیرین اسکله، نصب در یک قایق). هر دوربین دارای رتبه IP68 به وضوح برچسب گذاری خواهد شد .

 

 

رتبه بندی حفاظت ضربه (IK)

این رتبه بندی، استاندارد IEC 62 262، برای تعیین نحوه انجام آزمایش های حفاظت از ضربه مکانیکی در محوطه ها (مخصوصا محوطه های CCTV برای اهداف ما) مورد استفاده قرار می گیرد. امتیازات IK به یک محدوده عددی از 00 تا 10 می رسد و نشان دهنده میزان حفاظت ارائه شده توسط بدنه در برابر اثرات مکانیکی خارجی است. امتیازات مختلف IK مربوط به توانایی محفظه برای مقاومت در برابر سطوح انرژی ضربه، اندازه گیری شده در ژول (J) است. تجهیزات حفاظت شده نمی توانند مطابق با استاندارد IEC 62 262 نسبت به ولتاژ 72.5 کیلوولت برسند.

توجه: در حالی که دوربین های ما تست شده و مطابق با الزامات گواهینامه هستند، لطفا از تلاش برای اینکه توانایی تحمل درجه بتدی ذکر شده ی آنها تایید شده را دارند خودداری کنید .

بعضی از این اعداد ممکن است در نگاه اول به نظر نرسند، اما این استانداردهای حفاظت بسیار متعهد به مقاومت در برابر خرابکاری هستند. اگر یک جنایتکار در تلاش است به یک ماشین، خانه یا محل کسب و کار نفوذ کند ، یکی از مواردی که او ممکن است برای اولین بار انجام دهد، سعی کند هر دوربین را نابود کند . این اعداد بالاتر IK برای جلوگیری از تلاش هایشان در نظر گرفته شده اند. نه تنها این بدین معنی است که دوربین را از چکش ها، سنگ ها و سایر انرژی های جنبشی محافظت کند، بلکه از تلاش های مداوم، مانند تلاش برای باز کردن پوشش یا باز کردن آن با دستان خود، جلوگیری میکند. بسیاری از دوربین ها، مخصوصا در انواع دام ، می توانند به آسانی با دست باز شوند، اگر محافظت نشده باشند . پس از آن، حفاظت با IK فقط مقاومت در برابر نیروی بی رحمی نیست. آنها اغلب به ابزار خاصی نیاز دارند – معمولا به شکل پیچ های خاصی – که باید برای باز کردن آنها از ابزار خاصی استفاده شود.

همه تأثیرات برای جلوگیری از قصد جنایی نیست. مابقی  اثرات نیز می تواند مشکلاتی را برای دوربین ها ایجاد کند . اگر یک شاخه درخت در حال سقوط به یک دوربین ضربه بزنید، شما می خواهید که بالاترین تعداد IK را داشته باشید. طوفان تمایل به پرتاب انواع شیء در اطراف را دارد . این همان جایی است که هر دو شماره IP و IK به بازی می آیند، همانطور که دوربین را می خواهید که از آب پر فشار در امان بماند ،  کودکان خردسال همچنین می توانند برخی از مسائل را برای دوربین ها ایجاد کنند . یک دوربین نظارتی که در داخل یک مدرسه که محافظت نشده است فقط در زمان مناسب درخواست نابود شود.

در نهایت، IP / IK فقط در نظر گرفته شده است تا به شما در درک دوام کلی دوربینی که خریداری کردید کمک کند . اگر شما فقط یک دوربین در یک بوش برای تماشای سالن ورودی خود داشته باشید، احتمالا به محافظت IP / IK نیاز ندارید.

 

رتبه بندی IK

 

IK00
محافظت نشده است .

IK01
حفاظت شده در مقابل 0.14 ژول ضربه.

تاثیر گزاری معادل با ضربه 0.25 کیلوگرم  وزن رها شده از فاصله 56 میلیمتر بالای سطح.

 

IK02

حفاظت شده در مقابل 0.2 ژول ضربه.

تاثیر گزاری معادل با ضربه 0.25 کیلوگرم  وزن رها شده از فاصله 80 میلیمتر بالای سطح.

IK03
حفاظت شده در مقابل 0.35 ژول ضربه.

تاثیر گزاری معادل با ضربه 0.25 کیلوگرم  وزن رها شده از فاصله 140 میلیمتر بالای سطح.

IK04
حفاظت شده در مقابل 0.5 ژول ضربه.

تاثیر گزاری معادل با ضربه 0.25 کیلوگرم  وزن رها شده از فاصله 200 میلیمتر بالای سطح.

IK05
حفاظت شده در مقابل 0.7 ژول ضربه.

تاثیر گزاری معادل با ضربه 0.25 کیلوگرم  وزن رها شده از فاصله 280 میلیمتر بالای سطح.

IK06
حفاظت شده در مقابل 1 ژول ضربه.

تاثیر گزاری معادل با ضربه 0.25 کیلوگرم  وزن رها شده از فاصله 80 میلیمتر بالای سطح.

IK07
حفاظت شده در مقابل 2 ژول ضربه.

تاثیر گزاری معادل با ضربه 0.25 کیلوگرم  وزن رها شده از فاصله 400 میلیمتر بالای سطح.

IK08
حفاظت شده در مقابل 5 ژول ضربه.

تاثیر گزاری معادل با ضربه 1.7 کیلوگرم  وزن رها شده از فاصله 300 میلیمتر بالای سطح.

IK09
حفاظت شده در مقابل 10 ژول ضربه.

تاثیر گزاری معادل با ضربه 5 کیلوگرم  وزن رها شده از فاصله 200 میلیمتر بالای سطح.

IK10
حفاظت شده در مقابل 20 ژول ضربه.

تاثیر گزاری معادل با ضربه 5 کیلوگرم  وزن رها شده از فاصله 400 میلیمتر بالای سطح.

اگر تا به حال سؤالی در رابطه با دوربین مدار بسته و سیستم های نظارتی داشته اید، مطمئن شوید که با ما یک تماس گرفته و با کسی که در بخش فروش ما است صحبت می کردید و خوشحال خواهیم شد که به هر سوالی که دارید پاسخ دهیم . آنها به راهنمایی شما در مسیری که برای شما، بودجه و فضای شما مناسب است، کمک خواهند کرد. ما می توانیم شما را با HD-CVI، HD-TVI، شبکه IP، DVR های سه گانه، DVR های Hybrid و هر چیز دیگری که ممکن است نیاز داشته باشید کمک نماییم. فقط با ما تماس بگیرید یا از وب سایت ما در www.CCTV-i.ir برای خرید دوربین مدار بسته یا بخش اموزش ما، دریافت محصولات و حتی اطلاعات در مورد نصب دوربین مدار بسته بازدید کنید .

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *