محاسبه ظرفیت هارد در دوربین های مداربسته

محاسبه ظرفیت هارد در دوربین های مداربسته

محاسبه ذخیره هارد برای پروژه های CCTV بسیار مهم است. من مطمئن هستم که می خواهید یاد بگیرد که چگونه پهنای باند و فضای هارد را برای دوربین های IP و دستگاه های  دی وی ار خود محاسبه کنید، پس در ادامه متوجه میزان ظرفیت هارد خود و نحوه محاسبه خواهید شد

محاسبه هارد برای پروژه دوربین مداربسته

سوالات در مورد هارد دوربین های مدار بسته

بله، من می دانم … شما در حال خرید یک سیستم دوربین مدار بسته هستید، اما شما هیچ اطلاعی که چگونه محاسبه ظرفیت هارد لازم برای دوربین های مداربسته انجام دهید ندارید” مثلا :چه هارد دیسک باید خرید کنم؟ مدت زمان ضبط DVR من چقدر است؟”

محاسبه فضای هارد دوربین مداربسته قبل از خرید

زمان درست برای کار بر روی محاسبه فضای هارد زمانی است که پروژه CCTV شما هنوز بر روی کاغذ است، شما قبلا دوربین و دی وی ار خود را خریداری کردید؟ نگران نباشید،

بگذارید بگوییم شما یک DVR (ضبط کننده دیجیتال) با هارد دیسک 1 یا 2 ترا بایتی برای ذخیره سازی ویدئو دارید،  مهم نیست که این یک DVR 4، 8 یا 16 کاناله است، شما می توانید دیتگاه را تنظیم کرده و فیلم ها را برای مدت زمان 7 تا 30 روز یا حتی طولانی تر ضبط کنید.

زمان کافی برای ضبط تصاویر در پروژه دوربین های مداربسته 30 روز است

من شنیده ام که مردم برای  پروژه دوربین مداربسته مدت زمان یک سال ضبط درخواست می کنند. اگرچه این امکان وجود دارد، اما یک وضعیت معمولی نیست، زیرا پروژه می تواند برای این  مدت زمان طولانی ضبط هزینه ای بسیار گران داشته باشد.

روش اول برای محاسبه فضای هارد

اجازه دهید از یک روش ساده برای محاسبه ذخیره سازی برای پروژه CCTV خود استفاده کنیم، شما فقط باید بدانید که پهنای باند دوربین امنیتی شما چگونه است و این همان چیزی است که بیت برای دوربین شما می گوید.

اگر شما قصد دارید از دوربین خود با وضوح HD استفاده کنید، 1024 کیلوبیت بر ثانیه بیت را تایید خواهد کرد، برای وضوح کامل HD از سرعت 2048 کیلوبیت بر ثانیه استفاده کنید.

با استفاده از این اطلاعات می توانید یک فرمول یا یک ماشین حساب برای وارد کردن میزان ارسال بیت، تعداد روزها برای ضبط و تعداد دوربین ها استفاده کنید

فرمول های محاسبه ظرفیت هارد در دوربین ها مداربسته انالوگ و ای و ای اچ دی

Storage = ( (cam_bitrate/8) * 3600 * 24 * Qty_cam * Qty_days ) /1G

  • Storage = میزان فضا هارد برحسب گیگابایت (Gigabytes)

  • cam_bitrate = پهنای باند در دوربین های مدار بسته

  • 8 = تبدیل بیت به بایت

  • 3600 = تبدیل ثانیه به ساعت

  • 24 = تبدیل ساعت به روز

  • Qty_cam = تعداد دوربین ها

  • Qty_days =تعداد روزها

  • 1G = Divide by 1 Gig (1,000,000,000) to convert from KB to GB 

نمونه جهت فرمول یک

دوربین با نرخ 1024 کیلوبایت در روز

Storage = ( (1,024.000/8) * 3600 * 24 * 1 * 1) / 1,000,000,000

Storage = 11 GB

نمونه شماره 2 جهت محاسبه ظرفیت هارد

10دوربین با نرخ 2048 کیلوبایت جهت ضبط 30 روزه

Storage = ( (2,048.000/8) * 3600 * 24 * 10 * 30) / 1,000,000,000

Storage = 6,635GB  (or 6.35 TB)

ابزار طراحی در دوربین های مداربسته ای پی

استفده از نرم افزار جهت بدست اوردن فضای هارد

دانلود نرم افزار محاسبه هارد برای پروژه دوربین مداربسته

دانلود نرم افزار طراحی پروژه در دوربین های مدار بسته ای پی

جهت دانلود نرم افزار کلیک کنید

پهنای باند و ظرفیت هارد چه تاثیری بر پروژه دارد

1

ابعاد تصویر

با بالا رفتن وضوح  در دوربین های مدار بسته ، نیاز به پهنای باند و فضای ذخیره سازی بیشتر میباشد  ابعاد های  استاندارد در دوربین IP معمولی عبارتند از: QCIF، CIF، 2CIF، 4CIF، VGA، SVGA، HD، Full HD و 4K.

2

تعداد فریم ها 

30 فریم بر ثانیه نمایش واقعی همچون  چشم در نظر گرفته شده و حرکت ممتد را در ویدیو حین ضبط نشان می دهد، اما اگر شما دوربین خود را با چنین نرخ فریم تنظیم کنید، استفاده از پهنای باند و هارد زیاد افزایش خواهد یافت. بنابراین برای اکثر پروژه های CCTV 15روی  FPS کافی است.

3

الگوریتم فشرده سازی تصاویر

انتخاب کدک به طور چشمگیری بر میزان هارد دیسک مورد استفاده برای ضبط تاثیر می گذارد، بنابراین با استفاده از الگوریتم های مدرن مانند H.264، H.264 plus و H.265 می تواند فضای بیشتری را در مقایسه با CODEC قدیمی مانند MJPEG یا MPEG- 4  استفاده نماید

4

حرکت زیاد در تصاویر

اگر محلی که دوربین نصب شده بسیار شلوغ است، یعنی حرکت زیادی از افراد و اشیاء وجود دارد، نیاز به پهنای باند و فضای ذخیره سازی افزایش می یابد.

5

ضبط ممتد و یا برحسب ترافیک

هنگامی که یک تنظیم ضبط  برای دوربین مداربسته را انتخاب می کنید، می توانید انتخاب کنید که آیا فیلم ها به طور مداوم ذخیره می شوند، و یا فقط در صورت وقوع رویدادها و یا اینکه ضبط فقط زمانی اتفاق می افتد که تشخیص حرکت در تصویر وجود داشته باشد.

نرم افزاری جهت محاسبه فضای ذخیره سازی  دوربین های مدار بسته

در زیر نمایی دیگر از یک نرم افزار جهت محاسبه فضای هارد برای پروژه دوربین مدار بسته مشاهده میکنید

برای برآورد فضای هارد، بگذارید بگویم 10 دوربین وجود دارد، ضبط برای 30 روز در رزولوشن کامل HD با 15 FPS، با استفاده از H.264 CODEC در یک صحنه با فعالیت بالا و ضبط با رویداد 60٪ از زمان

لینک زیر جهت دانلود نرم افزار

برای دانلود نرم افزار کلیک کنید

همانطور که میبینید نرم افزار بسیار قوی میباشد. نگاهی به هر کدام از این شماره ها و اطلاعات انها که مهم= هستند  بندازید :

کیفیت خوب (فول اچ دی)

دوربین هایی که با ابعاد 1920×1080 تصاویر را ضبط میکنند که در دوربین های مداربسته مدرن خیلی مرسوم است

استفاده از 15 فریم بر ثانیه

فشرده کردن تصاویر قبل از ضبط

فشرده کردن تصاویر با کدک H.264 تصاویر را تا حد زیادی فشرده میکنند بدون از دست دادن کیفیت که در برخی مدل ها با کدک H.265 نیز استفاده میشود که خیلی مرسوم نیست

حرکت بسیار زیاد در تصویر

اگر محیط بیش از حد شلوغ است، اجازه دهید بگوییم چیزی شبیه به یک بازار یا فروشگاه که حرکت زیادی خواهد داشت، بنابراین رویدادهای بیشتر و ضبط تصاویر بیشتر نیز خواهد بود.

به تنظیمات نگاه کنید تا متوجه نحوه محاسبات شوید

نتیجه محاسبه ظرفیت هارد

با این محاسبه، می دانیم که 2.77 ترابایت ذخیره برای مدت 32 روز و 11 ساعت لازم است، با توجه به اینکه در فروشگاه، حداکثر 14 ساعت در روز حرکت داریم .

بنابراین اجازه دهید از یک هارد 3TB برای ضبط استفاده کنیم که اجازه می دهد زمان ضبط اضافی برای این پروژه کوچک CCTV داشته باشیم

LEARNCCTV.COM : منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *